Невероятните деца от Minstrings направиха своя дебют в България, покорявайки сърцата на своите връстници и на публиката, изкушена от класическата музика, фолклора и джаза
Оркестърът е основан през 2002 г. в Консерваторията в Лозана в Швейцария от Тина Стрининг, професор по цигулка, виола и педагогика. През 2013 г. към нея се присъединява Байджу Бат, цигулар, занимаващ се с джаз и съвременна музика. Тина Стрининг избира деца между 8 и 10-годишни, като залага на традиционните ритми, които са по-лесни за възприемане. Целта е малките музиканти да бъдат подготвени за големия ученически оркестър, в който участниците са над 14-годишни. Първите сценични опити показват, че ролята на диригента трябва да бъде компенсирана и това става именно с колективния танц – уеднаквяване на стъпките, според изпълнявания ритъм на струнните. „Движението е фактор за сплотяване“, разказва Тина. „Приемаме децата след прослушване, защото има много желаещи. Не само нивото на свирене е важно. Също така имаме предвид личностните черти, артистичността, характера, да са будни – това е важното. Трябва да могат да работят усърдно, защото изнасяме поне 30 концерта годишно. Има 6–7-годишни, които влизат в оркестъра, а в момента са между 7 и 14 годишни.“
Minstrings са покровителствани и от цигуларя Жил Апап, с когото имат възможност да работят в майсторски класове и да изпълняват концерти. Най-малките участници са подкрепяни от по-големите в групата, те се научават да поемат отговорност и да играят активна роля както на музикално, така и на сценично ниво. Младите изпълнители се представят на сцената напълно самостоятелно, без нотни щимове и без диригент. Голяма част от музиката им е обогатена с групова хореография. Шоуто е цветно, весело и уникално. Ministrings няколко пъти са получавали Първа награда на националния финал на Музикалния конкурс за младежи в Швейцария. Те изнасят концерти и турнета в Швейцария и в Европа. Оркестърът предава – чрез присъствието си и чрез така наречената „пътуваща“ музика – вълнуваща енергия, която не оставя никого безразличен. Родителите активно подкрепят децата си и пътуват навсякъде с тях, което дава още повече положителни емоции и увереност. Във всяка държава, която посещават, Министрингс свирят със свои връстници. В София това бяха цигулари от НМУ „Л. Пипков“ от класа на Благородна Танева и Зорница Иларионова, които бяха много развълнувани и щастливи от съвместното музициране на 18-и октомври във Военния клуб. Публиката бе озарена от магията на Minstrings – усмихнати, вдъхновени, с много чиста енергия, децата изживяха и предадоха очарованието на своя 70-минутен спектакъл, в който отделните произведения се преливаха едно в друго. Разнообразието в шоуто идва не само от различните творби, но и от редуването на състави като дуо, трио, квартет, солист с оркестър, както и в различни комбинации на инструменти – цигулки, виоли, виолончели, контрабас, пиано, арфа, бандонеон, ударни. Така всеки изпълнител приема различни роли – в един момент е солист, в друг е част от ансамбъл. Танцът присъства в лека и елегантна форма, като солови изпълнения с елементи на балет или чрез колективна хореография, като всяка оркестрова група изпълнява различни стъпки, според своята музикална партия. Всички творби са в специален аранжимент за състава, включително „Йоване Йованке“ и Четворно хоро, в които съставът показа овладяване и на неравноделните размери. „Тина ме помоли да направя суинг пиеса за децата“, допълва Бейджу Бат. „Казах си, че е прекрасно, искаше ми се така да съм учил цигулка. Най-впечатляващо за мен бе радостта на децата да са точно там и да свирят както за публиката, така и за себе си. Това ни мотивира. Повечето ще станат прекрасни професионалисти.“
Гостуването на Министрингс у нас се осъществи благодарение на пианистката Надежда Малчева, организатор на фестивала „Сцени на Струма“, и цигуларката Деница Казакова, преподавателка в Консерваторията в Лозана. Усилията доведоха до представяне на младите таланти в Плевен, София, Пазарджик и Пловдив, в партньорство с деца от училища по изкуствата и музикални школи. В Плевен на 17-и октомври в залата на Филхармонията „Катя Попова“ се проведе концерт съвместно с ученици от цигулковия ансамбъл „Концертино“ от НУИ „Панайот Пипков“ с ръководител Елена Николова. В Пловдив и Пазарджик Ministrings изсвириха две произведения заедно с децата от любителския оркестър „Симфонито“ към Музикална къща „Дивизи“. Към тях се присъединиха и деца от Центъра за настаняване на деца от семеен тип „Детска къща“, Пловдив, с които от няколко години Музикална къща „Дивизи“ работи по социални проекти. В залата на НУМТИ „Добрин Петков“ се състоя среща на Minstrings с връстници, на която техните преподаватели споделиха под формата на разговор и практикум системата, по която работят. Тина Стрининг сподели своя подход наречен „танцуващите цигулки“, способ, при който изпълнителите свирят прави, с боси крака и техните стъпки по време на свирене им помагат да синхронизират ритъма и темпото. Концертът на 22-ри октомври в Епископската базилика бе част от Есенния салон на изкуствата в Пловдив и премина при изключителен интерес от страна на публиката, голяма част от която остана навън поради ограничения брой места. За тези свои почитатели Minstrings свириха на открито след края на концерта.
Една успешна и оригинална педагогическа практика в областта на оркестровото музициране, бе споделена и показана и у нас, благодарение на частната инициатива на уважавани наши музиканти. Изключително полезните творчески контакти със сигурност ще доведат до нови прекрасни инициативи и участия в концерти и фестивали на български таланти в Швейцария.