Начало Галерия Форми на съпротива 1944–1985
Галерия

Форми на съпротива 1944–1985

Портал Култура
06.04.2016
5398

sghg

Красимир Илиев, куратор на изложбата „Форми на съпротива“ (в СГХГ до 26 май), се спира на ключови произведения и факти за репресиите на социалистическата власт след 1944 г. и съпротивата на художниците.

Изложбата „Форми на съпротива“ в Софийската градска художествена галерия, която може да бъде видяна до 26 май 2016 г., е изследователски проект на изкуствоведа Красимир Илиев. Той разглежда в хронологическа паралелност историческите и художествените процеси през периода, както и опитите за съпротива на някои български художници срещу системата и догмите на социалистическия реализъм.

Raiko Aleksiev_2
Фотографии СГХГ

Изложбата е опит да се разкажат неизвестни, премълчавани или недостатъчно популярни факти от историята на българското изобразително изкуство, подчертава кураторът. Изследването му се базира на документи, съхранявани в Централния държавен архив, досиета на Държавна сигурност и публикации.

Още в първите дни след 9 септември 1944 г. някои от най-популярните художници са арестувани. Повечето от останалите ентусиазирано или от меркантилни съображения се втурват да участват в пропагандните кампании на новата власт.

Ivan Georgiev_1
Иван Георгиев – Рембранда

Между 1947 и 1956 г. идеологическата преса, налагаща метода на социалистическия реализъм, става толкова безмилостна, че постепенно принуждава някои от талантливите художници да спрат работа.

Има личности, които остават верни на себе си и отказват да се приобщят. Формите на съпротива са различни: неучастие в художествения живот при Борис Денев и по-късно при Иван Георгиев – Рембранда; бягство като на Христо Явашев, след него на Любомир Далчев. Най-често срещана форма на съпротива е самоизолацията. Кирил Петров, Лика Янко, Галин Малакчиев я упражняват в различни периоди. Най-рядко е публичното говорене против властта, чийто ярък представител е Генко Генков. Бунтуването срещу художествените норми също е форма на вътрешна съпротива. Има щастливци, които успяват да легализират бунта си: Златю Бояджиев, Атанас Пацев, Димитър Казаков, последвани от Ангел Станев, Зиятин Нуриев. Други като Иван Георгиев – Рембранда и Евгения Воденичарова задълго остават непознати на публиката.

Untitled
Произведения на Галин Малакчиев и Лика Янко

Изложбата е съпроводена от дискусии и прожекции на филми, свързани с изследвания период.

 

Портал Култура
06.04.2016

Свързани статии

Още от автора