Една плероматична книга
„Фрагментът, фрагментарно“, Пламен Антов, издателство „Ерго“, 2022 г.
Фактът, че книгата е създадена в една-единствена година, ирационалната според всеки мащаб 2020, е съблазняващ куриоз, без обаче да има решаващо значение. Много по-съществени са изборът на жанра и осъществяването на завършен текст в него.
Докато „фрагментите“ на античните автори са ефект от несъхраняването на цялостните им произведения, романтизмът развива целенасочена теория за фрагментарното в изкуството и философията. След пътеводното поведение на Ницше цяла епоха, ранният модернизъм, приема фрагмента като свое стилово определение. Оттогава той има устойчиво място в европейската и световната литература.
Този фрагмент съзнателно избягва близостта с морализаторския афоризъм или философско-критичната ентимемна рефлексия. Той, пише Антов, „е най-играещият жанр и играта е непоклатимото му алиби. Той винаги е по-голям от себе си и по-малък от себе си. Това го отличава от афоризма, който е самотъждествен“. Фрагментът гледа себе си като синтез на мисълта и средствата, пряко и пълно изразяващ стила – колкото собствено литературния, толкова повече мисловния. Стилът, доведен докрай, ражда фрагмент – пише Гео Милев. Тъкмо той и Чавдар Мутафов узаконяват в българската литература жанра в модернистичния му профил. Но той не пуска силни корени в нея. Върховното постижение са фрагментите на Атанас Далчев.
Именно Далчев. Защото на пръсти се броят онези, които могат да бъдат определени като автори на философска художествена литература, резултат от рефлектирана, а не интуитивна или акцидентална причастност към философското в собствения смисъл на думата. В пълна мяра под това определение освен Далчев попадат Пенчо Славейков, Стоян Михайловски, Гео Милев, Александър Шурбанов, Цочо Бояджиев, Кирил Мерджански, Илко Димитров и още съвсем малко неколцина, сред които и Пламен Антов.
Сам той определя книгата си като съставена от разнородни рефлексии върху теми и проблеми, които интерферират в широко, трудно разграничимо поле между теоретично-аналитичното, белетристично-есеистичното и лирическото. Книгата, пише той, е с „мрежовидна, айнщайнианска структура, всяка точка от която е равноотдалечена от всяка друга, без да я предхожда или следва във времето на разказа“. Тя същевременно дискутира собствената си жанрова същина, като го прави не „отвън“, на езика на строгата литературна теория, а „отвътре“ – със силно омекотения, поетично-синтетичен и понякога преднамерено парадоксален език на фрагмента.
Антов коментира дълъг ред характеристики на жанра. Нека се спомене основното: фрагментът е плътна мисловна и литературна структура, ударно събираща в себе си ясно изкристализирала позиция, камшичен изказ, еднозначно заключение. Когато е изграден според мярата си, фрагментът може да бъде приеман или отхвърлян, но не и дискутиран. Силата му е тъкмо в тази индиферентност спрямо релативирането.
Огромната част от фрагментите в тази книга са точно такива. В основата им ляга ерудиция, впечатляваща даже трудно впечатляващите се, и то с много широк спектър: философия, литература, езикознание, история, религия, социология, изкуствознание… За разлика от мнозина ерудити, разливащи се в ширина, Антов демонстрира способност за концентрация, за фиксиране върху сърцевинен проблем. Усилието е да се открие „абсолютното, независещо от нищо начало, природата на изкуството в чистото си състояние“.
В неговото търсене Пламен Антов обрисува собственото си лице и заедно с това тематизира фундаменталните проблеми на човешкото битие. С едно огромно предимство: поставя ги като въпроси, а не ги монтира като отговори, при което застава „над всякакви дисциплинарни или жанрови партикулации“. Пътеводен в тази посока е, не на последно място, принципът: „Не мога да се очаровам, когато искат да ме очароват“. Скептицизмът, усъмняването в общовалидно видимото, е задължителен за автора на фрагменти от този вид. И – „външният поглед на пришълец“. Никакъв парадокс не е, че тъкмо тази перспектива му осигурява възможността да съгради своята истински плероматична книга.
Коментари
За да добавите коментар трябва да се логнете тук