Българската история на световна сцена
През ноември голямото и реномирано англо-американско издателство „Рътлидж“, с разпространителска мрежа в цял свят, издаде солиден том (461 страници) с твърда корица, озаглавен „България по време на комунизма“ (Bulgaria under communism). В кратката анотация на титулната страница изданието е представено по следния начин: „Книгата проследява стъпка по стъпка историята на комунизма в България от 1944 до 1989 г., но заедно с национално специфичното, тя съдържа и подробен разказ-изследване на историята на една политическа система: процесите на изграждането ѝ, на рутинността ѝ в мирното всекидневие, вътрешните ѝ кризи, постепенното ѝ изчерпване и саморазрушаване. Четиво за всеки, който иска да знае повече за България и българите и да получи нагледна представа как комунистическата система функционира на всекидневно ниво и защо слиза от историческата сцена“.
Стремежът към пълнота на картината е определил интердисциплинарния характер на изследването. Наред със събитийната и политическа история на периода книгата обхваща и процесите в икономическата, социалната и културни сфери, историята на отделни институции като Комунистическата партия, Православната църква или Държавна сигурност, международните отношения, социалните деформации, както и различните форми на отклоняване или противопоставяне. Ето защо „България по времето на комунизма“ представлява колективна монография, която под ръководството и общата редакция на проф. Ивайло Знеполски е осъществена от седем от най-утвърдените изследователи на този исторически период: Михаил Груев, Даниел Вачков, Мартин Иванов, Иван Еленков, Момчил Методиев, Пламен Дойнов и Ивайло Знеполски. Същият колектив през 2011 г. публикува на български книгата „Историята на Народна Република България – от началото до края“ („Сиела“/ИИБМ), която е основа и на английското издание, но не се покрива с него. За улесняване на комуникацията с чуждестранната публика са направени съществени съкращения, добавки, прекомпозиране и необходимите пояснителни бележки. Допълнително са осветлени годините и събитията, предшестващи Деветосептемврийския преврат, а така също и трудностите през първите години на демократичната трансформация.
Книгата предстои да излезе на пазара и да получи своята оценка в медиите и специализираната периодика, но първите отзиви за нея вече са известни в лицето на двамата вътрешни рецензенти на издателството, специалисти по проблемите на Източна Европа и Съветския съюз. Съгласно утвърдената академична практика рецензентите запазват анонимността си освен в случаите, когато изрично приемат да бъдат обявени. Единият от рецензентите разкрива самоличността си – Робърт Бидельо, преподавател в Колежа по изкуства и хуманитаристика в университета „Суонзи“, Великобритания, работещ върху историята на Източна Европа. И двете рецензии аргументирано препоръчват книгата за печат. Желанието на единия рецензент да остане анонимен заслужава уважение, ето защо ще предложим някои от оценките само на заявилия съгласие за публичност:
„Това е най-подробното и задълбочено изследване на английски език върху България по времето на комунизма.
Българските автори, изглежда, притежават по-задълбочено знание и разбиране на темата, отколкото техните западни колеги. От тази книга научих много повече, отколкото от редица западни разкази за България под комунизма.
Книгата е поглъщащо и осветляващо четиво, което притежава дълбочина и детайли, свързани с България от времето на комунизма, на които не сме попадали дори и при най-добрите текстове от западни автори. В сравнение с повечето наративни истории на страните от този регион и период тя съдържа в по-голяма степен обсъждане на концептуални и методологически въпроси.
Историята на комунистическа България е разказана до голяма степен като поучителен разказ, чрез който авторите приканват читателите да си извадят по-общи и по-дълбоки изводи или „уроци“. Приветствам често срещания ироничен тон и оценки. Книгата е обосновано критична не само към българската, но най-общо и към европейските комунистически партии и режими, но го прави, без да се впуска в истерични антикомунистически тиради.
Авторите се опитват да опровергаят стереотипните описания за своите български съграждани, според които те са изключително пасивни или бездейни по времето на комунистическата власт. Но въпреки че изтъкват силни аргументи срещу това (…) някои читатели, отдавна придържащи се към стереотипните възгледи за българите, най-вероятно биха намерили опровергаването им за неубедително.
Книгата има потенциал за доста дълъг пазарен живот, тъй като ще се превърне в стандарт и отправна точка по отношение историята на България от времето на комунизма за следващите едно или две десетилетия.“
За съжаление книгата трудно ще достигне до българския читател поради цената си от 115 паунда. Да се надяваме, че догодина изданието с меки корици ще бъде по-достъпно.
Коментари
За да добавите коментар трябва да се логнете тук