„Алегро виваче“ на 30
С екипа на музикалното предаване на програма „Хоризонт“ на БНР разговаря Светлана Димитрова
Ирена Гъделева, Татяна Иванова, Росица Кавалджиева, Красимира Йорданова – това е екипът на музикалното предаване на програма „Хоризонт“ на БНР „Алегро виваче“. Всеки вторник в 21:05 часа прозвучава познатият сигнал – трета част Allegro vivace на Бранденбургски концерт №3 в сол мажор на Йохан Себастиан Бах. Той е излъчен за първи път в ефира на 7 януари 1990 г. В екипа на първите издания са Людмила Спасова, Олга Камбурова, Румяна Карадимчева, Светлана Димитрова. Тогава предаването се излъчва в събота, а от есента на същата година е преместено във вторник.
Какво означава всеки вторник да правиш музикално предаване по „Хоризонт“?
Ирена Гъделева: Вече двадесет и пет години съм в екипа на предаването. Според мен думата е отговорност. Отделно е удоволствието да работиш нещо, което винаги си искал да работиш.
Татяна Иванова: Моите години са двадесет и две, а преди това съм участвала с някои репортажи и интервюта. Аз също смятам, че основната дума е отговорност, защото попаднахме в една машина, която беше вече завъртяна, с много добре измислена структура на предаването, която следваме и днес. Освен че гоним най-най-актуалното – в седмицата, в деня, в мига дори, имаме и половин час исторически рубрики, които са особено ценни – сред тях е „Помните ли“ със спомени за български музиканти, които днес все по-малко хора познават. Представяме и нови записи и дискове. Тази структура се стремим да пазим и същевременно да бъдем актуални.
Росица Кавалджиева: Аз съм от двадесет и една години в предаването. Моята голяма любов е репортерската работа. Спомням си, че в началото се учех от колегите преди мен как да задавам интересни въпроси на събеседниците. След време установих, че вече имам много интересни въпроси, но те се повтарят. И тогава разбрах, че трябва да се фокусираш не върху въпроса, а върху събеседника. Да научиш за него всичко, което е възможно. Сам да си зададеш въпросите, които те интересуват, да си представиш какво би интересувало твоите слушатели. И така започна истинската репортерска работа.
Красимира Йорданова: Аз съм от петдесет и три години в радиото. В началото бях наблюдател на цялата история – как се създаде това предаване, но бях много горда, защото екипът беше от моята редакция – млади, знаещи, амбициозни. Нямаше как да не се получи. В началото бях като пожарна команда – да подам нещо, да направя музикално оформление. След това си намерих мястото и съм много щастлива, защото то е ъгълче за спомени. В поредицата „Годишнини“ представяме композитори с по-интересни и забавни моменти от тяхната биография. Другото е любовта ми – „Помните ли“. Там са музикантите, създали професионалната ни музика, тези от средата на миналия век, които днес са напълно забравени. Усилията са огромни, защото за някои от тях няма информация дори кога са родени. И много малко от тях имат записи. Тук безценни са материалите от нашия „Златен фонд“.
И. Г.: Към тези исторически рубрики има голям интерес и те дори са единствената следа в интернет пространството за някои от българските музиканти.
Т. И.: Срещите и контактите с големи музиканти са изключително ценни и интересни и са голяма привилегия. „Алегро виваче“ си е създало този авторитет – големите музиканти да откликват само на нас. Благодарение на този авторитет ние имаме достъп там, където други нямат.
През годините „Алегро виваче“ се мултиплицира. Известно време освен във вторник предаване със същото име има и в четвъртък, впоследствие изместено в събота. То след време се превръща във „Вива ла музика“. През 1991 г. започва и класацията „Музикант на годината“. Тази година вече е открита възможността за номиниране и гласуване в различните категории.
И. Г.: Това ще бъде двадесет и деветото издание. Класацията е направена да е възможно най-трудна, защото искаме в концерта да участват избраните творци в различните категории. Когато разберем кого избират нашите слушатели, едва тогава започваме да търсим дата в зависимост от свободните периоди на победителите. Така че никога нямаме шанса да обявим едновременно анкетата и концерта. Понякога изборът на дата за галаконцерта става много бързо, а друг път се случва с много преговори.
Но имате друга определена дата, на която ще празнувате юбилея на предаването.
И. Г.: Да, тази година искаме да оставим нещо за този юбилей. Имаше няколко идеи, на които откликнаха и ръководството на радиото, и някои музиканти. На 5 март в Първо студио на БНР са поканени тримата носители на наградата Олга Камбурова, създадена в памет на създателката на класацията. Досега нейни носители са трима млади музиканти, които приеха да участват в концерта. Това са: първият носител, китаристът Георги Димитров, който в момента е студент в Грац, вторият носител, пианистът Николай Димитров, който учи в Грьонинген, третият е тромпетистът Георги Грозев, който все още е в България. Концертът ще бъде камерен, като самите те предложиха, ако намерят нещо, да свирят и заедно. Много отзивчиви и талантливи млади музиканти. Входът за концерта е свободен. Другата ни идея е като подарък за публиката да издадем нов компакт диск с изпълнения от церемониите „Музикант на годината“ от 2009 до 2018 г. Първият диск беше издаден за 20-годишнината на предаването. Имаме и още една идея, която трябва да координираме с проф. Пламен Джуров, свързана е с конкурса за композиция „София“ на камерен ансамбъл „Софийска солисти“. Той се провежда всеки път по определено задание и тази година то да е Allegro vivace.
През тези години слушателите на предаването определиха за „Музикант на годината“ Васил Арнаудов, Емил Табаков, Минчо Минчев, Людмил Ангелов, Гена Димитрова, Иван Спасов, Теодосий Спасов (два пъти), Анна Томова-Синтова, Райна Кабаиванска (два пъти), Виктор Чучков, клавирното дуо Аглика Генова и Любен Димитров, Васко Василев, Росица Баталова, Светлин Русев, Красимира Стоянова, Татяна Колева, Веско Пантелеев-Ешкенази, Йордан Камджалов, Найден Тодоров (два пъти), Мичо Димитров, Ваня Монева, хор „Бодра песен“ – Шумен, с диригент Деница Узунова, Националния филхармоничен хор „Светослав Обретенов“ с диригент Славил Димитров и Мария Цветкова-Маджарова.
Статуетката, която получава всеки един от тях, е на скулптора Христо Илиев. Освен това през годините са добавяни и други категории – „Активна творческа дейност“, „Ансамбъл на годината“, „Музикален проект на годината“, „Премиера“, „Дебют“, „Млад музикант на годината“.
Срокът за гласуване на сайта на БНР е до края на февруари.
Коментари
За да добавите коментар трябва да се логнете тук