Мариус Донкин: Сезон на българската драматургия
Мариус Донкин, директор на Народния театър „Иван Вазов“
Как Народният театър се справи в извънредното положение?
Успяхме да продължим доста неща, които бяхме планирали за отбелязването на 170-годишнината на Иван Вазов. Случихме и допълнителен проект – „Рецитираме Вазов“. В него и деца, и възрастни имаха възможността да заснемат видеа, в които рецитират „Аз съм българче“ и „Молитва“. Страшно много хора реагираха на нашата покана и всеки ден публикувахме в нашите онлайн канали десетки видео съдържания.
Отдавна обмисляме онлайн излъчвания на наши постановки, но не бяхме напълно готови и затова започнахме със стрийминг на откъси от представления от актуалния ни репертоар. Използвахме времето да преосмислим как да продължим напред и как да сме атрактивни за публиката. Преразгледахме ценовата политика и репертоара ни. Екипът единодушно прие посланието за единение и взехме решение да посветим новия сезон на българската драматургия – съвременна и класическа. Ще имаме такива продукции и на голяма, и на камерна сцена.
Извънредната епидемична ситуация от 14 май до 14 юни отново разклати нашите планове. За съжаление проектът за честване на Вазов на голямата сцена, в който участват 24-ма души, не може да се обезпечи и да се създадат условия за репетиции на закрито с дистанция от метър и половина и носене на маски.
В момента се готвим за представления и на открито. Обособяваме 3 площадки, които са на територията на Народния театър. Според новите условия до 1 октомври нямаме право на субсидия и да бъдем продуценти.
Mинистерството на културата увери, че заплатите на щатните артисти са гарантирани за месеци напред. Пред какви други проблеми сте изправени?
Министерството гарантира заплатите 6 месеца напред – от 13 март до 13 октомври 2020 г. Всички работещи в театъра си взеха полагаемите платени годишни отпуски. Винаги сме се стремели да се оправяме сами и да не сме в тежест на държавата. Но бихме искали и се надяваме най-скоро да получим парите, които сме заработили до този момент. Това са парите, които са преходен остатък от миналата година, тъй като условията до 31 декември 2019 г. бяха по другата методика. До 12 март 2020 г. включително ние сме изработили доста пари и се надяваме те да бъдат субсидирани. Ако получим тези средства, ще можем да свършим работата по проектите, които бяхме принудени да отложим. А те не са малко. Идването на Хърватския национален театър на 25 и 26 март е едно от тях. Щяхме да играем там на 24 и 25 май. Това го считахме за изключително събитие, тъй като щяхме да представим наша продукция в Деня на българската писменост и култура и по време на европредседателството на Хърватия. От средата до края на юни трябваше да дойде Боб Уилсън за своя проект – етап А. За откриването на „Театър пред театъра“ бяхме поканили Aлександринския театър от Санкт Петербург. А през септември щяхме да им върнем визитата. От края на септември до първите дни на ноември Боб Уилсън щеше да довърши работата си по „Бурята“ на Шекспир.
Всички тези проекти са отложени с една година. Средствата са ни необходими както за пътуване, така и за продуциране на спектаклите, за да обезпечим предстоящите продукции, особено тази на Боб Уилсън. Не искаме помощ от държавата, а да ни дадат това, което сме си изработили.
Как театърът ще „съжителства“ с вируса през новия сезон?
Ще изпълняваме стриктно всички изисквания и предписания за безопасност и дистанция. Всички актьори ще попълнят декларации, че ще спазват хигиенните правила и за съгласието си да играят на сцената. Публиката може да е с маски, но актьорите няма как.
От две години искаме да създадем наш продуцентски център и платформа, фокусирани върху онлайн излъчвания. COVID-19 ускори нашия проект. Имаме 13 качествено заснети продукции от настоящия репертоар и над 70 архивни, които ще минат през техническа обработка. Решили сме да включим и доста иновативни неща, свързани с живота в театъра. Надявам се най-късно до септември да започнем тези онлайн излъчвания. Винаги ще има хора, които нямат възможност да дойдат на театър в София. А националните културни институти имат мисията да разпространяват българската култура, произведения и език.
Въпросите зададе Мария Панайотова
Коментари
За да добавите коментар трябва да се логнете тук