Светлана Димитрова

Светлана Димитрова е завършила Френската езикова гимназия в София и Българската държавна консерватория, специалност „Оперно пеене“. От 1986 г. е музикален редактор в Българското национално радио. Била е в екипа на няколко музикални предавания, сред които „Алегро виваче“, „Метроном“, както и автор и водещ на „Неделен следобед“, „На опера в събота“, „Музикални легенди“ и др. Създателка на стрийма „Класика“ на интернет радио „Бинар“ на БНР. В момента е заместник-главен редактор на екип „Музика“ на програма „Христо Ботев“.

Живата музика на Виви Василева

На сцената Виви Василева е невероятна атракция. Заобиколена от своите маримби, вибрафони, гонгове, барабани и всякакви нетрадиционни и съвсем невероятни инструменти. Каква енергия и отдаденост излъчват изпълненията ѝ! В един миг тя е със своите палки, извайвайки прекрасни тонове от маримбата, от цяла група различни видове барабани или специално подредени тигани, а в следващия в ръцете ѝ е метална туба, waterphone. Тя е като вълшебница, която извлича приказни мелодии от тях. [...]

Изкуство и кауза. Разговор с Донка Ангъчева

Успявам най-вече благодарение на силната вяра в смисъла и на екипа и партньорите, с които работя. Когато каузата е искрена и стойностна, тя намира своите съмишленици. За мен е важно всяко събитие да има не само художествена, но и обществена мисия. Да, това отнема много време, но го приемам като част от моята отговорност като артист. Вярвам, че изкуството не е само сцена и аплодисменти, а и възможност да се помага, да се обединяват хора и да се създава дълготрайна стойност за обществото. [...]

Ключът към пеенето. Разговор с Мариана Пенчева

Първите десет години от моята кариера бяха в най-приятната епоха за оперните артисти. И мога да кажа, че беше различно. Друго очарование имаше тази професия. Сега реалността е прекалено сурова, прекалено много други неща изместиха фокуса от истинското изкуство към по-различен тип забавления. Да преживееш емоцията от живото изкуство, вече не е на първо място. Много повече живеем в интернет, много по-често всичко се измерва с едни нагласени истории. Когато аз започнах да пея, бяхме много по-естествени. [...]

Срещите на Василена Серафимова

„За мен техниката не е цел, а средство да предадеш идеята, емоцията и личния си поглед върху музиката. В уроците насърчавам импровизацията и експеримента. Търся срещата с музиката като жив процес, а не като набор от упражнения. Когато се съсредоточат върху това, което искат да кажат, техниката се развива естествено – като инструмент за свободното им артистично изразяване. Не съм от типа музиканти, които прекарват пет часа върху гами и арпежи – би ми било изключително скучно.“ [...]