Начало Идеи Гледна точка Вълча урина
Гледна точка

Вълча урина

7696

Бай Лупо чу, че щяла много да се търси вълча урина. Сам министерът, как му беше името, го казал по тевелизора, говореха хората. И той реши да не губи време, а да бъде пръв.

Затова още по тъмно застана на старта, задяна двуцевката и се насочи към гористия масив на час път от селото.

Името му беше друго, но всички му викаха Лупо, защото, нещо като го ядосваха, все викаше: Ще те лупам!

Ще те лупам, ще те лупам, и оттам Лупо.

По пътя обмисляше как да реши задачата. Ще гръмне вълка, без да го убива. Само ще го обездвижи. Беше си препасал на кръста едно тънко и здраво въже. С него сетне, като гътне вълка, ще го върже, ще направи една шейна от лескови клони и ще го дотътри до вкъщи. После?

Бай Лупо вървеше и мислеше.

После ще направи една тясна като тунел клетка, да не може вълкът да се върти. Отпред ще го храни със солено месо, за да пие вълкът много вода. А отзад ще върже на пикалото му една гюдерия. И туй то. Вълкът, като уринира, той ще изтисква гюдерията и готово. И докато другите се туткат, бай Лупо вече ще е напълнил цяла тенекия с вълча урина.

Междувременно ще отиде при горския, за да търси среща с министера, как му беше името, нали горският е от неговото ведомство. И докато другите се туткат, бай ти Лупо вече ще е с едни гърди пред всички.

В тези работи най-важното е да си пръв.

Дали от вървенето или от мисленето, от главата му текна пот. Бай Лупо обърса челото си с ръкава, спря, откачи манерката, която беше напълнил наместо с водица със стооктаново гориво и хубаво си смукна. И отново потегли.

Скоро гората се видя. Ама като я наближи, бай Лупо се изуми. Отдавна не беше идвал насам. Помнеше гората като истински лес. А сега видя, че е много оредяла, от различни посоки в нея се забиваха като ками черни пътища, по които, като понавлезе навътре, зърна и наредените за извозване отсечени и очистени от клоните трупи. Скоро разбра, че в тая гора и да е имало някога вълк, сега вече няма.

По обратния път го напече и потта отново рукна от главата му, само че тоя път беше не от силна мисъл, а от чист яд. Но бай Лупо не беше човек, който лесно се предава.

Много ти знаят там по министерските кабинети кое е вълча урина и кое кучешка. Ще задейства същата процедура, само че с Вълчан, неговото собствено куче. Хайде холан. Много знаят ония горе.

Ама Вълчан, който беше старо и патило куче, сякаш разбра какво му кроят и през една дупка в оградата щукна в полето, та се не видя. Бай Лупо толкова се ядоса, че запъна пушката и се закле, като се върне Вълчан, направо да го гръмне на място. Няма да има урина, ама няма да има и Вълчан.

И от яд надигна манерката и я свърши. Реши да се опъне малко на пейката под лозницата, пак да премисли нещата. Той беше стар кремик, една манерка не можеше, и дума да не става, да го събори, но трябваше да си подреди инвентара в главата. След малко задряма.

Като се надигна, беше му се допикало. Тръгна към нужника и изведнъж се сепна. Чакай бе! Откъде ще знаят ония горе коя пикня каква е. А и да знаят, като бързат толкова, хич няма и да проверяват по разните му раболатории. Затова отиде до дама и изрови една празна тенекия от сирене. И хоп, тенекията зазвъня и той свърши работата вътре.

Сетне, с чувство за добър старт, тръгна да търси горския, да му направи контакт с министера, как му беше името.

Бай Лупо знаеше, че най-важното в цялата работа е да си пръв.

Деян Енев е завършил е английска гимназия в София и българска филология в СУ „Св. Климент Охридски“. Работил е като бояджия в Киноцентъра, нощен санитар в психиатрията на Медицинска академия и хирургията на ІV Градска болница, пресовчик във военния завод ЗЕСТ „Комуна“, учител, текстописец в рекламна агенция и журналист в „Марица“, „Новинар“, „Експрес“, „Отечествен фронт“, „Сега“ и „Монитор“. Зад гърба си има над 2 000 журналистически публикации – интервюта, репортажи, статии, очерци, фейлетони. Издал е дванайсет книги: сборници с разкази: „Четиво за нощен влак“ (1987) – Награда в конкурса за дебютна книга „Южна пролет“; „Конско евангелие“ (1992), „Ловец на хора“ (1994) – Годишната награда за белетристика на ИК „Христо Ботев“, преведена в Норвегия през 1997; „Клането на петела“ (1997), „Ези-тура“ (2000) – Националната награда за българска художествена литература „Хр. Г. Данов“ и Годишната литературна награда на СБП; „Господи, помилуй“ (2004) – Голямата награда за нова българска проза „Хеликон“; „Градче на име Мендосино“ (2009); „7 коледни разказа“ (2009); „Българчето от Аляска. Софийски разкази“ (2011); очерци за писатели: „Хора на перото“ (2009); християнски есета: „Народ от исихасти“ (2010), „Българчето от Аляска“ (2012). През 2008 г. австрийското издателство „Дойтике“ издава в превод на немски сборник с негови избрани разкази под заглавие „Цирк България“. През август 2010 г. лондонското издателство „Портобело“ публикува на английски сборника му с избрани разкази „Цирк България“. Текстовете му от Портал Култура са събрани в две книги: „Малката домашна църква“ (2014) и „По закона на писателя“ (2015).

Свързани статии

Още от автора