Начало Филми Премиери Заедно в изкуството
Премиери

Заедно в изкуството

Портал Култура
09.12.2013
1080

episod2

Историята на ромското семейство от Босна, което се бори за живот, е разказана е от самите участници. Филмът „Епизод от живота на събирача на желязо”(режисьор Данис Танович) е заснет без сценарий, само за десетина дни. Благотворителната му прожекция на 12 декември в Дома на киното в София е съпроводена с концерт на Карандила Джуниър.

Животът им и без това не е лек. Назиф събира старо желязо, за да изхранва семейството си. Жена му Сенада се грижи за дома и двете им малки момиченца. Една вечер Назиф я заварва да се превива от болки. На следващата сутрин я откарва в най-близката болница. Оказва се, че бременната Сенада е пометнала и трябва да бъде оперирана. Но Сенада няма здравна осигуровка, а семейството не разполага с 500 евро, колкото искат от болницата. Затова ги отпращат. През следващите 10 дни Назиф ще направи и невъзможното, за да спаси живота на Сенада…

Всичко в този филм е брутална действителност: Назиф, Сенада и двете им дъщери играят самите себе си. Режисьорът Данис Танович, чийто дебют „Ничия земя” спечели Оскар за чуждоезичен филм през 2002 г., прочел историята във вестника и веднага се обадил на продуцента си. Двамата не могли да повярват, че тя се е случила. Тръгнали към селото с намерението да направят филм. Бързо разбрали, че най-доброто решение е ромите сами да изиграят ролите. Започнали без сценарий, снимали десетина дни. „Историята е много, много интензивна, трябваше просто да я заснемем”, казва Данис Танович пред журналисти.

Имало опасност, ако повторят няколко пъти една сцена, изпълнителите да започнат да играят като актьори, а точно това никой не искал. Затова всяка сцена трябвало да се заснеме от първия път. „Епизод от живота на събирача на желязо” спечели Сребърна мечка за най-добър актьор в главна роля и Голямата награда на журито на Берлинския кинофестивал през 2013 г.

„Ромският проблем е огромен не само в Босна. Погрешно представят ромите само като музиканти, танцьори, акробати, аз исках да покажа как тези хора се борят за оцеляването си”, обяснява режисьорът. „С филмите си всъщност искам да събудя чувства, а тъкмо емоциите, чувствата са ключът. Искам зрителят да разбере как живеят тези хора, да чувства заедно с тях и по този начин нещо в него да се промени.”

Тъкмо върху този формулиран от режисьора импулс почива благотворителната инициатива на кампанията В изкуството сме заедно на фондация „Арт Фест”. Билетът за премиерната прожекция на филма и концерта на Карандила Джуниър на 12 декември в Дома на киното струва 20 лева. Събраните средства ще се използват за създаването на друг културен продукт – театрална постановка с участието на български и ромски деца от 4 училища и 4 детски градини в София. Валери Леков, радиоводещ в БНР, и Димитър Георгиев сприятеляват българчета и ромчета чрез участието в драматизации на приказки от ромския фолклор.

Филмът на Данис Танович е повод и за поредица от дискусии през следващите месеци, в които осъзналите се като активни граждани да разсъждават върху правото за равен достъп до здравеопазване, да обсъдят случаи на хора, получили отказ от здравна помощ. Други акценти в срещите с представители на граждански организации: отношението към малцинствата и спазването на правата на човека в България, както и актуалните случаи на расизъм и реакциите на властите.

Посланици на проекта В изкуството сме заедно са актьорите Стефан Щерев, Дария Симеонова, Ованес Торосян, Тони Аргиров. Вижте ги.

Портал Култура
09.12.2013

Още от автора