Начало Сцена Опера Фестивал на оперното и балетно изкуство в Стара Загора
Опера

Фестивал на оперното и балетно изкуство в Стара Загора

435
фотография Старозагорска опера

За 54-ти път в залата на Операта в Стара Загора ще бъдат представени продукции от страната и чужбина. От 21 ноември до 4 декември ще бъдат отбелязани няколко важни годишнини – 100 години от смъртта на Джакомо Пучини, 125-годишнината от рождението на големия балетист и балетен педагог Анастас Петров, 110 години от рождението на българския бас Борис Христов, 100 години от рождението на българския композитор и диригент Константин Илиев, 75-годишнината на балетната трупа на Държавната опера в Стара Загора и 60-годишнината на световно признатия тенор Камен Чанев. 

„Това е уникално събитие за българската оперна и балетна култура. Бих казал, че друг такъв фестивал няма в региона“, отбеляза Огнян Драганов, директор на операта в Стара Загора. „Щастливи сме, че можем да организираме подобен фестивал. За нас е чест и отговорност. Смятам, че го правим достойно през годините.“

В десетте фестивални вечер ще бъдат представени четири опери: диптихът „Самодивите“ и „Джани Скики“ от Пучини на Старозагорската опера (21 и 22 ноември), „Милосърдието на Тит“ от Моцарт на Пловдивската опера (27 ноември) и „Рейнско злато“ от Вагнер на Софийската опера (4 декември); два балета – „Копелия“ по музика на Лео Делиб, хореография Луиджи Мартелета, премиера на Старозагорската балетна трупа (29 и 30 ноември) и Гала вечер на Националния балет на Ел Салвадор (24 ноември); три български заглавия – „Криворазбраната цивилизация“, мюзикъл от Дечо Таралежков по комедията на Добри Войников, постановка на Николай Гундеров в Държавния музикален театър „Стефан Македонски“ (26 ноември), концерт на български баси в памет на Борис Христов – режисьор Пламен Бейков, участват Божидар Божкилов, Делян Славов, Деян Вачков, Момчил Миланов, Петър Бучков, Юлиан Константинов (25 ноември), камерен концерт „Диалогът със самотата“ (23 ноември).

Ще бъде представена автобиографичната книга „Слово и дело“ на Константин Илиев с участието на арх. Венцислав Илиев, син на композитора. Със сценографска и костюмографска изложба и издание за него от Флавия Папачена ще бъде отбелязана 60-годишната творческа дейност на италианския художник Салваторе Русо, 25 години от която са на българската оперна и балетна сцена. Лекция и семинар „За лекотата на танца – как виждаме, описваме и запазваме танца днес“ ще има проф. д-р Габриеле Брандщетер от Свободния университет в Берлин. „Спомен за Камен Чанев“ е наречена документалната изложба за отишлия си преждевременно тенор.

Фестивалът на оперното и балетното изкуство в Стара Загора е първият специализиран форум за опера и балет в България. Създаден е през 1967 г. като Декемврийски музикални дни. Програмата тогава съдържа преобладаващо симфонични, камерни и хорови концерти. След откриването на новата оперна сграда през 1971 г. Дните прерастват във Фестивал на оперното и балетното изкуство (ФОБИ). Веднъж на пет години в неговите рамки е и Националният преглед на оперните театри, на който се отличават най-добрите автори, трупи, постановъчни екипи и изпълнители. От 1973 г. е преименуван на Фестивал на оперното и балетното изкуство. Програмата се стреми да отрази най-новите и плодотворни тенденции в музикално-сценичните изкуства, като е открита към максимално широк спектър от участници, насърчава популяризирането на българското музикално-сценично творчество и припомня за личности и събития с принос за националната и световната култура. Фестивалът се организира от Държавна опера-Стара Загора с подкрепата на Община Стара Загора, Министерството на културата и Национален фонд „Култура“.

Светлана Димитрова е завършила Френската езикова гимназия в София и Българската държавна консерватория, специалност „Оперно пеене“. От 1986 г. е музикален редактор в Българското национално радио. Била е в екипа на няколко музикални предавания, сред които „Алегро виваче“, „Метроном“, както и автор и водещ на „Неделен следобед“, „На опера в събота“, „Музикални легенди“ и др. Създателка на стрийма „Класика“ на интернет радио „Бинар“ на БНР. До януари 2022 г. е главен редактор на програма „Христо Ботев“.

Свързани статии

Още от автора

No posts to display