Начало Идеи Актуално Звено от културата
Актуално

Звено от културата

Спас Карафезов
14.02.2020
7854
Спас Карафезов

Бих искал да напиша няколко реда за една пулсираща частица от културата на България. На 29 април 1928 г. в присъствието на преподаватели от институт за слепи, както и на писатели в София се основава читалище на слепите хора. За първи председател е избран Петко Стайнов – вече признат композитор в страната. Още с основаването на института за слепи през 1905 г., благодарение на инициативата на проф. Иван Шишманов – министър на просвещението по онова време, първите ученици, както и будните им събратя по съдба мечтаят да ползват книги на релефен шрифт от една обществена библиотека. Още от създаването на читалището започват да се пишат книги. Това е ставало ръчно до въвеждането на нова технология през 1994 г. По случай 30-годишния му юбилей, общото му събрание приема за патрон Луи Брайл. В днешно време всички, които купуват лекарства, виждат изписано с точки наименованието им върху лекарствените кутии. Това е възприето в целия Европейски съюз. С течение на годините е създаден националният брайлов фонд. В днешно време читалището издава около 30 заглавия годишно на брайлов шрифт. То само отпечатва книгите на съвременен принтер, подвързва ги и ги разпространява чрез неговата централна и филиални библиотеки до слепите читатели. И в дигиталната епоха брайловото писмо остава незаменимо средство за самостоятелен достъп до информация. Читалището разполага с тактилни дисплеи, на които работят специалисти без зрение. Те участват в процеса на предпечатната подготовка. В чужбина тези технически средства се предоставят безвъзмездно или срещу минимално заплащане на учащи се, както и на професионално ангажирани интелектуалци без зрение. За такъв мащаб разказа неотдавна и директорът на библиотеката във Вилнюс – г-жа Далия Балчитит. За нас е мечта активно ползващите брайловото писмо да разполагат с такива средства, които са изключително скъпи.

От 1995 г. читалището започна да прави електронни книги. За дигиталната книга са изразходвани десетки милиони по света, където е създадена компютърната говореща програма на дигиталната аудиосистема. Тъй като нашата страна не разполагаше с финансови средства, тя остана извън тази програма. Ние правехме отначало книгите на DOS, а от 2007 г. на WINDOWS WORD. Асоциацията за компютърна лингвистика разработи подходяща програма за България с дарени средства от чужбина. През последните 10 години всички издателства започнаха да правят и продават електронни книги.

Читалището прави средно 1000 електронни книги годишно. Те се свалят от интернет, сканират ги доброволци или в някои случаи се подаряват от издателства. Те се теглят от читателите от денонощно работещ сървър. В духа на европейското законодателство читалището е регистрирано в Министерството на културата като специална библиотека, която има статут за достъп до литература, издадена на хартиен или електронен носител.

Читалището изпълнява всички дейности, присъщи на народните читалища в страната, подкрепя любителското изкуство на съставите си, насърчава творчеството на членовете си, общува с многобройни организации. То ползва делегирана субсидия от Столичната община, която е предназначена само за трудовите възнаграждения на работещите в него. Не се предвиждат никакви финансови средства за издръжката му, за отопление, консумативи и т.н. Трябва да се търсят средства по друг начин. Благодарение на десетки проекти са покривани част от тези нужди. Институцията е създадена като читалище. Като единствено за страната, то е било финансирано до промените от Министерството на културата. Това е съответствало на статута на другите подобни културни институти в чужбина, където те са държавни. За съжаление, неколкократните опити за преминаване като второстепенен разпоредител по държавния бюджет останаха без отклик.

От основаването си читалището винаги си е сътрудничело с дейци на изкуството, науката и културата. Малкото салонче на пл. „Славейков“ е посещавано от десетки личности. Сред тях са големите български писатели и поети, композитори, артисти и музиканти като Димитър Димов, Димитър Талев, Константин Кисимов, Марин Големинов, Явор Милушев. До последните популярни автори като Владимир Зарев, Георги Господинов, Стефан Цанев. Йордан Радичков и Валери Петров бяха истински приятели на читалището и на слепите хора. Срещите за нас винаги са били един духовен контакт с творците, едно истинско преживяване, стимул и вяра в живота. С радост посрещнахме Захари Карабашлиев. И с него се създаде приятелска атмосфера, която ще помним. Ние се изненадахме от неочаквания му жест. В навечерието на святата Бъдна вечер той ни дари наградата си от Столичната библиотека, като внесе още 700 лв. собствени средства. В читалището постъпиха 1000 лева. Това е равностойността на една или две брайлови книги. Преди повече от 20 години подобен жест направи и Георги Данаилов, който предаде целия си хонорар на читалището. Захари Карабашлиев има нежна душа с тънко чувство за благородство. Той потърси и навлезе в живота на човека без зрение. В днешната епоха зрението придобива още по-голямо значение. То се свързва с дигиталните технологии. Да загубиш очите си е ужасен удар в живота. Образите и целият красив свят с багри и цветове изчезва. Да не можеш да видиш очите на близките, на децата си и на всички скъпи хора е ужасно. Писателят Карабашлиев се помъчи чрез своето перо да преживее тази съдбовна изолация от природата, от обществото и професионалната заетост. Аристотел е казал, че човек вижда с ума, а гледа с очите. Христо Ботев пише за слепците с очи. Ето защо духовната слепота е по-страшна от липсата на физическо зрение. Малката частица от българската култура допринасяше и допринася за духовната светлина на слепите хора в страната.  

Спас Михайлов Карафезов е виден български деятел в областта на рехабилитацията, интеграцията и професионалната реализация на хората със зрителни увреждания, родом от Габрово. Заместник-председател на Съюза на слепите в България и главен редактор на неговите издания, редактор на бюлетина на Европейския съюз на слепите. Допринесъл е изключително за развитието на брайловата, говорещата и електронната книга в България, председател е на Националното читалище на слепите „Луи Брайл“ и заместник-председател на Българската федерация „Спорт за инвалиди“.

Спас Карафезов
14.02.2020