Начало Идеи Гледна точка Звънарят
Гледна точка

Звънарят

1322
Асен Попов, „Градски пейзаж – зима“, 20-те г. на ХХ век, фрагмент

В селцето не останаха никакви мъже. Войната ли ги изсмука, на гурбет ли заминаха, това вече никой не помнеше. То нямаше и кой да помни. На пейките пред къщите привечер пролазваха едва десетина бабки, черни и сухи като коренчета, със стопени пазви, с къртичи очи. И двама-трима старчока димяха с цигарките, колкото ей така, бадева, да окадят залеза.

Това беше.

А, да, и свещеникът. Той отговаряше за няколко села, вясваше се в това село през неделя. Бабките се струпваха като козички в църквата да го чакат, той пристигаше с двуколката, червен като цвекло от честото бозаене на червено вино, хвърляше на катъра стиска сено, без да му извади гема от устата, влиташе в църквата, развял полите на избелялото си расо, в движение си нагласяше епитрахила. Старата попадия, жената на предишния свещеник, също беше тук, тя продаваше свещите, помагаше в службата. В лицето приличаше удивително на света Петка и жените я тачеха.

Свещеникът бързаше. Накрая раздаваше комката, уговаряше с някои от жените кога да правят опело на гробищата и хукваше към съседното село. Камбаната отдавна не я биеха, защото нямаше кой да се катери по стъпалата на камбанарията, висока дървена кула, посивяла като камък от годините.

Но есента свещеникът доведе със себе си един човек. Нисичък такъв, с брада, сгърбен, беззъб, все надолу гледаше и май не беше съвсем с всичкия си. Помоли старата попадия да го вземе при себе си на квартира, той щял да плаща наема и тя се съгласи, кой бяга от някой лев отгоре. Каза ѝ, че много е препатил, бил в плен и там изтърпял какви ли не ужаси.

Човекът прие задълженията си твърде присърце. Чакаше идването на свещеника прав като войник пред кулата, целуваше му ръка и сетне се качваше горе. Гласът на камбаната се носеше в котловината от край до край и сякаш правеше цветовете на есенната шума по дърветата по-ярки, а къщурките също сякаш поемаха дъх и гърдите им се бялваха.

Жените започнаха да му викат Звънаря. Те така и не научиха името му.

В събота пристигаше една бричка, която караше провизии. Старчоците се наговаряха, правеха съюз на джебовете си и си купуваха няколко шишета ракия. В началото канеха и Звънаря, но той, верен на навика си, стърчеше на метри от хората и гледаше някъде в далечното небе.

От време на време в селото пристигаше по някой закован ковчег. Жените отдавна бяха изплакали плачовете си, но звънарят си беше на мястото, той биеше бавно, тържествено и печално камбаната и нейният звън подобаващо изпращаше войнишката душа по баира на стръмното гробище.

Една неделя, свещеникът тъкмо беше пристигнал, Звънарят го пресрещна и тревожно започна да му говори нещо. Не му се разбираше особено, но накрая свещеникът разбра – камбаната се пукнала и още дълго няма да изкара. Той разпери ръце, нямаше какво да се направи, и му каза да я бие, докогато може.

Сетне, на по-следващата неделя, свещеникът не дойде. Чу се, че получил апоплектичен удар, сигурно по причина на честото бозаене на червено вино.

Старата попадия обаче не изгони Звънаря, след като вече нямаше кой да му плаща наема. Тя беше свикнала с него, а и той ѝ вършеше дребни неща из двора. Някъде тогава млъкна и камбаната, беше се разполовила надве. Но странно, в неделята Звънарят пак се качваше горе на камбанарията и люлееше въжето, беше го откачил от езика на камбаната и го беше вързал за една от гредите, и силуетът му, гледан отдолу, от земята, и извършващ същите движения, сякаш бие камбаната, успокояваше бабичките и ги караше да си мислят, че всичко е както преди и някоя дори тръскаше глава, гаче пак чува камбанния звън.

А старата попадия, като го видеше там горе, на камбанарията, да люшка въжето, дръпваше забрадката си към челото, изглаждаше полите на роклята си и се прекръстваше.

Деян Енев е завършил е английска гимназия в София и българска филология в СУ „Св. Климент Охридски“. Работил е като бояджия в Киноцентъра, нощен санитар в психиатрията на Медицинска академия и хирургията на ІV Градска болница, пресовчик във военния завод ЗЕСТ „Комуна“, учител, текстописец в рекламна агенция и журналист в „Марица“, „Новинар“, „Експрес“, „Отечествен фронт“, „Сега“ и „Монитор“. Зад гърба си има над 2 000 журналистически публикации – интервюта, репортажи, статии, очерци, фейлетони. Издал е дванайсет книги: сборници с разкази: „Четиво за нощен влак“ (1987) – Награда в конкурса за дебютна книга „Южна пролет“; „Конско евангелие“ (1992), „Ловец на хора“ (1994) – Годишната награда за белетристика на ИК „Христо Ботев“, преведена в Норвегия през 1997; „Клането на петела“ (1997), „Ези-тура“ (2000) – Националната награда за българска художествена литература „Хр. Г. Данов“ и Годишната литературна награда на СБП; „Господи, помилуй“ (2004) – Голямата награда за нова българска проза „Хеликон“; „Градче на име Мендосино“ (2009); „7 коледни разказа“ (2009); „Българчето от Аляска. Софийски разкази“ (2011); очерци за писатели: „Хора на перото“ (2009); християнски есета: „Народ от исихасти“ (2010), „Българчето от Аляска“ (2012). През 2008 г. австрийското издателство „Дойтике“ издава в превод на немски сборник с негови избрани разкази под заглавие „Цирк България“. През август 2010 г. лондонското издателство „Портобело“ публикува на английски сборника му с избрани разкази „Цирк България“. Текстовете му от Портал Култура са събрани в две книги: „Малката домашна църква“ (2014) и „По закона на писателя“ (2015).

Свързани статии

Още от автора