Киномания става на 30. Това предполага сериозен актив от традиции и очаквания. Между 17 ноември и края на месеца, можете да се отдадете на любимото си есенно занимание или просто да съпреживеете няколко истории, подписани от известни режисьори.
Тазгодишната ноемврийска среща със световното кино в София включва две ретроспективи (на Бертолучи и Тарковски) с общо 18 заглавия и 54 филма в основната програма. Откриването е на 17 ноември с българския „Слава“ – най-новия и вече обиколил доста фестивали проект на режисьорите на „Урок“ Кристина Грозева и Петър Вълчанов. В рубриката Българско кино са включени още 5 заглавия: ако сте киномани, не пропускайте документалния поклон пред таланта на Иван Андонов „Поне за миг да полетя“, а ако сте меломани, сигурно ще ви е любопитен игралният „Пеещите обувки“, вдъхновен от живота на певицата Леа Иванова.
В сектора Детско кино има 4 заглавия (2 игрални и 2 анимационни): ако ви мъчи носталгия, не пропускайте новата версия за приключенията на Хайди в Швейцарските Алпи, а иначе изберете японската анимация „Момчето и звярът“, защото ще ви пренесе в алтернативна реалност.
Привлича ли ви историята на киното, непременно открийте как легендата Франсоа Трюфо реабилитира като творец легендата Алфред Хичкок в документалния „Хичкок/Трюфо“. Или пък се пренесете в средата на 50-те, за да видите как младият Джеймс Дийн е на път да се превърне в холивудска звезда, благодарение на една фотосесия за списание Life.
Единствената възможност за почитателите на ретро киното (освен вече споменатите панорами на Бертолучи и Тарковски) е да почетат столетника Кърк Дъглас с един филм, в който американският актьор е в разцвета на силите си – „Лошият и красавицата“ (1952, реж. Винсънт Минели), носител на 5 Оскара.
През 2016 г. кулинарната рубрика на Киномания съдържа единствена наслада за небцето в лицето на френския „Първа реколта“, където издател на пътеводител за френските вина поема грижата за семейните лозя.
Затова пък сред музикалните филми има цели седем предложения, две от които отдават почит към покойни легенди: Дейвид Бауи (Ziggy Stardust and the Spiders from Mars) и Принс („Пурпурен дъжд“). Сред останалите музикални заглавия са новият филм на Карлос Саура, посветен на традиционният испански танц хота; биографични истории за джазмените Майлс Дейвис и Чет Бейкър, документален портрет на рок иконата Джанис Джоплин и черешката на тортата – La La Land, или поклон пред класиките от златната ера на холивудския мюзикъл, с Райън Гослинг и Ема Стоун.
Почитателите на поетичните природни епоси едва ли ще пропуснат документалния „Сезоните“ (реж. Жак Перен и Жак Клюзо). Шестото издание на Фестивала на френския филм по традиция допринася с 10 заглавия към програмата на Киномания. Сред тях любопитно надничат новите филми на Отар Йоселиани („Зимна песен“) и на нашумелия в последните години канадец Ксавие Долан („Това е само краят на света“). Можете да срещнете Сезан и Зола, отдадени на бохемски живот, да се запознаете с Шоколад – първия чернокож цирков артист от края на ХХ век, или да откриете Айсидора Дънкан в началото на кариерата й, благодарение на една от законодателките на модерния балет – Лои Фулър („Танцьорката“). Жерар Депардийо ще бъде фермер, който тръгва на дегустационен тур из френската провинция, а ако винаги сте искали да разберете как е започнала презокеанската кариера на Жак-Ив Кусто, „Одисеята“ е вашият филм.
Сърцевината на всяка Киномания е рубриката Фестивал на фестивалите, където се събират награждавани творби и най-новите произведения на именити режисьори. През 2016 г. публиката ще избира сред 20 заглавия: сред известни личности като Елвис и Никсън (самия Кевин Спейси) или Пабло Неруда, сред актьори зад камерата: Мел Гибсън за пети път („Възражение по съвест“), а Робърт Карлайл – за първи („Легендата за Барни Томсън“), при това с кримикомедия.
Европейските режисьори са много – от доайените Анджей Вайда и Вернер Херцог, през модерните класици Алмодовар и Кустурица, до бунтарите Том Тиквер и Томас Винтерберг. Последният филм на Вайда представя авангарден художник, който се противопоставя на сталинисткия режим („Остатъчни образи“), а Херцог – британска тайна агентка в Средния изток през 20-те години (Кралицата на пустинята е самата Никол Кидман). За радост на феновете Алмодовар ги среща с любимите си майка и дъщеря, а Кустурица – с неизбежната любов по време на война (замесена е Моника Белучи). Винтерберг ни вкарва в датска комуна през 70-те, а Тиквер изпраща Том Ханкс на бизнес в Саудитска Арабия („Холограма за краля“).
Ако сте се питали какво правят напоследък Терънс Малик или Стивън Фриърс, влезте в Киномания за едно „Пътуване във времето“ (нещо като „ода за чудото на сътворението“) или пък да послушате аристократката Флорънс (Мерил Стрийп), която много иска да стане певица. Ексцентриците Джим Джармъш и Том Форд ви очакват с историята на автобусен шофьор поет („Патерсън“) и с трилъра за галеристка, попаднала на злокобен ръкопис („Хищници в мрака“). Ако търсите по-екстравагантни преживявания, винаги можете да заложите на безкрайната поезия на чилиеца Алехандро Ходоровски, а ако чакате с въодушевление новия филм на Уди Алън, Café Society няма да ви разочарова.
Още по темата: Ретроспектива на Бертолучи