Начало Идеи Актуално Лошо му се пише на Тръмп (и пак във Фейсбук)
Актуално

Лошо му се пише на Тръмп (и пак във Фейсбук)

2816

Два дни след като Русия нахлу в Украйна написах текст със заглавие „Лошо му се пише на Путин (във Фейсбук)“. В него изреждах обидите и заплахите по адрес на Путин, които заляха мрежата, и казвах, че ако само малка част от тях можеха наистина да засегнат руския диктатор, то той би бил унищожен на мига, без да остане и следа от него. Заключението обаче естествено отиваше натам, че битката не се води във виртуалното пространство и най-вероятно победата в неговите рамки по никакъв начин няма да се отрази на реалното състояние на нещата.

Три години по-късно, без изненада, се оказва, че виртуалният щурм не е допринесъл с нищо положително, а напротив – позициите на агресора изглеждат по-силни и бившите му политически противници са разколебани по въпроса как точно да се държат. Колебание имаше още в началото, когато вместо Русия да бъде директно конфронтирана с цялата военна мощ на евроатлантическата общност, нейните лидери търсеха оправдания за своята нерешителност в юридически ограничения и уж разумна политическа предпазливост. Нека окажем индиректна помощ на Украйна, нека наложим икономически санкции и активираме мускула на дипломацията.

Сега, когато Тръмп пожела да доведе именно дипломатическата мисия докрай, залагайки на икономически и търговски договорки, които да прекратят военните действия, по-горе споменатите борци подскочиха като ужилени и започнаха да скандират героични фрази, сякаш през изминалото време са били на фронта и са проливали кръв, която няма как да продадат и забравят. А проблемът се състои точно в това – никой от тях не проля кръв, проляха е войниците и няма как повече да си затваряме очите за факта, че едни хора градят благороден политически и обществен имидж не просто на чужд гръб, а на чужд гроб.

Удивителна в своята възвишена безпочвеност и безотговорност е позицията, в която се настоява за борба до пълната капитулация на нашественика, но на въпроса ще отидем ли да се бием рамо до рамо с украинците се отговаря с „не, ще им помагаме от дистанция“. Удивително нахално е желанието да победиш, без фактически да си участвал в сраженията, без да си рискувал живота си в сблъсък, в който противникът жертва своя, като е готов да пожертва и всичко останало. Удивително жалко е да стоиш отстрани и непрекъснато да повтаряш, че опонентът не е прав и затова трябва да му се противостои, но да изливаш свещения си гняв в карикатури, хапливи реторически атаки, дълбокомислени анализи, остроумни закани и още ред доказано безполезни, но безопасни средства за противодействие. 

И ако ние не правим нищо по-различно от изброеното, на какво отгоре се възмущаваме, че Тръмп цинично говори за сделка и без да се церемони дава на Зеленски да разбере, че не е в положение да изисква и да поставя категорични условия. Ама, не е ли срамота!? Да, срамота е, но само защото някой изрича това, което ние нарочно не изричаме, макар с действията си да извършваме същото. Биенето на виртуалния барабан и стрелбите с въображаеми оръжия, докато в най-добрия случай изпращаме куршуми друг да стреля, да убива и сам да загива от куршум, не ни прави герои. Съвсем очевидно е –  щом някъде битката е на живот и смърт, а ние не сме там.

Щеше да е по-различно, ако нашият вид подкрепа все пак беше дала резултат. Но мина много време, за да се убедим в нейната неефективност. Или не – нека изчакаме още няколко години, нищо не ни коства да продължим със скандирането. Ето вчера нова искра възпламени справедливата ни ярост – Тръмп е мишената и ще го съсипем от подигравки, закани, обиди, ще открием неподозирано ниво на нашата изобретателност да заклеймяваме врага. Ще види той така ли ще постъпва с нас — воините на светлината (ако има ток да си заредим устройствата — телефони, лаптопи, таблети – с които безмилостно да поразяваме вражеската сган).

Но какво става – не е ли този текст пропутинска пропаганда, тази самокритика не налива ли вода в кремълската воденица? Не. Пропутинска пропаганда и вода в кремълската воденица са всички имитации на борба. Колкото по-успешно се самозалъгваме, толкова повече привърженици събира отсрещната страна. Това лесно може да се установи – достатъчно статистически данни се натрупаха, а и всеки може сам да провери, като напусне за момент своя балон и с едно кликване надникне в отсрещния лагер – там лайковете са повече. Разбира се, за самовлюбения тази досадна подробност е фалшива новина. 

Стоян Радев завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа по режисура за драматичен театър на проф. Красимир Спасов през 1998 г. Сред по-известните му спектакли са „Плач на ангел“ от Стефан Цанев, „Караконджул“ по Николай Хайтов, „Опит за летене“ от Йордан Радичков, „Ничия земя“ по филма на Данис Танович (Народен театър „Иван Вазов“), „Кой се бои от Вирджиния Улф“ от Едуард Олби (МГТ „Зад канала“), „Куклен дом“ от Хенрик Ибсен, „Жена без значение“ от Оскар Уайлд (Театър „Българска армия“), „Палачи“ от Мартин Макдона, „Развратникът“ от Ерик-Еманюел Шмит (Театър „София“), „Братя Карамазови“ по Достоевски (ДТ Пловдив), „Соларис“ по Станислав Лем (ТР „Сфумато“) и др. Има награда „Аскеер“ за най-добър режисьор, както и многобройни номинации за „Икар“ и „Аскеер“ в същата категория. Заснел е няколко документални филма и шест серии от тв сериала „Четвърта власт“, отличен с наградата за най-добър сериал от Българската филмова академия и от Асоциацията на европейските обществени телевизии CIRCOM.

Свързани статии