Начало Музика Личности Международен конкурс за кларинетисти в София
Личности

Международен конкурс за кларинетисти в София

11125

Предстоящият първи конкурс за кларинетисти на името на създателя на съвременната българска кларинетна школа проф. Сава Димитров (1919–2008) ще се проведе от 20 до 26 април в София. Известни са членовете на журито и вече има регистрирани участници.

„Замисълът е отпреди две години и първо трябваше да убедя себе си, че имаме сили да направим подобно нещо. За членове на журито съм поканил представители на френската школа, на италианската, на руската, музиканти от съседните държави Сърбия, Гърция, Румъния, Северна Македония, за да няма съмнение, че някой ще има превес. Имената са световноизвестни. Амбицията ми е да направим световен конкурс, за който да се говори дълго, след като приключи. Искам да се запомни, че мащабите на този конкурс не се измерват с раздадените награди, а най-вече в това, което остава като спомен, като памет за лицата, които са били отличени“ – казва проф. Сава Димитров, председател на организационния комитет и внук на създадетеля на кларинетна ни школа.

Освен че има убедителен финансов фонд, конкурсът е подкрепен от две министерства – на образованието и науката, и на културата. Домакин е Националната музикална академия „Панчо Владигеров“, а заключителният концерт на лауреатите в петте категории ще се състои със Софийската филхармония и всеки от младите музиканти ще може да изсвири по едно произведение под диригентството на Найден Тодоров. Огромно съдействие оказва и Столичната община.

„Друг голям наш приятел е БНР. По избор на ръководството на радиото един от лауреатите ще има възможност да направи професионален студиен запис. Освен много добрите парични награди ще има и още няколко. Едната от тях ще бъде на името на моя дядо проф. Сава Димитров, другата на името на моя баща, проф. Димитър Димитров, както и една на името на проф. Петко Радев.“

проф. Сава Димитров (1919–2008)

Спечелилите първи награди в категория Е и Д ще получат от най-голямата компания, производител на духови инструменти, Buffet Crampon съответно Legende clarinet BC1156L-2-0 и Tradition clarinet BC1116LN-2-0P. „Това е огромно постижение за всеки конкурс и най-желаният подарък от всеки млад музикант. Прекрасният инструмент, с който можеш да работиш, ти дава усещане за стабилност и максимално разкрива твоите възможности.“

Още един партньор има конкурсът – най-големия производител на аксесоари за кларинет Vandoren. Той също ще сформира награден фонд, който ще раздаде на избрани от него участници в конкурса. Освен това и двете компании ще направят изложба на инструменти и аксесоари за кларинети.

„Това е изключителна възможност не само за участниците, но и за всички онези заинтересовани колеги, които ще могат да се запознаят с най-новите тенденции, тук, на място. Тези изложби ще са в новата сграда на Музикалната академия по време на конкурса.“

Със съдействието на СБК в програмата на конкурса са включени творби на български композитори, които могат да бъдат открити на сайта на конкурса, сред имената са Марин Вълчанов, Божидар Абрашев, Румен Бальозов, Николай Бадински.

„Има огромен интерес към конкурса, допълва проф. Димитров. – Вече излезе и официалният ни клип. Интерес проявяват и преподаватели от цял свят, които питат дали могат да дойдат. Хората се вълнуват и от съпътстващите събития. Имаме обаждания от Китай, Виетнам, Куба, Америка, от почти всички европейски държави. Звънят ми колеги и ме питат дали не искаме да поканим още някого в журито, да разширим броя на участниците. И вече съм на път да мисля за две журита, защото желаещите да участват са толкова много, че няма да е възможно за пет дни да бъдат оценени повече от сто участници.“

Членовете на журито вече са известни. Проф. Сава Димитров: „Започвам с проф. Филип Купер, първи кларинетист на Парижката национална опера и професор в Националната консерватория във Версай, който много обича България. Продължавам с проф. Антонио Тинели от Консерваторията „Николо Пичини“ в Бари. Ще пристигне проф. Емил Вишенеску от Националната музикална академия и първи кларинетист на филфармония „Джордже Енеску“. Колегата от Сърбия Джуро Пете е преподавател в музикално училище. Има и българи – Вангел Тангъров, професор в Тексаския университет, и Павлин Панайотов, който е първи кларинетист в Силезийския театър в Опава, Чехия…“

Възрастовата граница за участие в конкурса е 26 години. „Искаме да представим кларинетисти в различни групи – от току-що завършили до магистри или специализанти. Затова има ограничение във възрастта. Като преподавател и педагог искам да се състезават млади музиканти, наградният фонд да отиде при деца, които ще се развиват. Много конкурси определят горна граница до 34–36 години. Ние обхващаме само пълния курс на обучение на един кларинетист, затова възрастовата граница е до 26 години. Това е реалната граница, в която ставаш професионалист. Ако си много талантлив, ще започнеш много по-рано.“

Заявки за участие се приемат до 15 февруари. Преди конкурса ще бъде направена селекция по изпратен запис. „Тя няма да се осъществява от голямото жури, а от избрани колеги. Разбира се, те няма да знаят кого слушат, за да могат да оценят реално изпълненията“, обяснява проф. Сава Димитров.

 

Светлана Димитрова е завършила Френската езикова гимназия в София и Българската държавна консерватория, специалност „Оперно пеене“. От 1986 г. е музикален редактор в Българското национално радио. Била е в екипа на няколко музикални предавания, сред които „Алегро виваче“, „Метроном“, както и автор и водещ на „Неделен следобед“, „На опера в събота“, „Музикални легенди“ и др. Създателка на стрийма „Класика“ на интернет радио „Бинар“ на БНР. До януари 2022 г. е главен редактор на програма „Христо Ботев“.

Свързани статии

Още от автора

No posts to display