Галерия „Сезони“ открива есенния си сезон с изложбата на Николай Тотев „Обратната страна на луната“, живопис – 1 септември, 18.00 ч.
Новият сезон на 2016 година в галерия „Сезони” ще бъде открит с една провокативна, нестандартна изложба – „Обратната страна на Луната” на художника Николай Тотев. Произведенията, включени в изложбата, са нови, непоказвани, създадени специално за галерия „Сезони”. Въпреки че техниката е класическа – живопис, всички образи идват сякаш именно от обратната страна на Луната, от друга планета. Съновидения, странни съчетания на „земни” и „извънземни” образи изскачат от платната и те приканват да опознаеш техния свят.
В осмата си поредна самостоятелна изложба Николай Тотев не изневерява на себе си и специфичния стил, който е изработил в процеса на дългогодишни творчески търсения. Привидният наивизъм, опростеността на образа, доведен често до знак, е съзнателно търсен. И тук може би парадоксално, но и органично този наивизъм се преплита с една силна експресивност, изригваща подобно на вулкан от вътрешните, психологически състояния на автора и се движи върху плоскостта на платното. Да движи, защото мазката в работите на Тотев често вибрира и оформя светещи концентрични кръгове или се разлива в огнени реки, сякаш извиращи от сиянието на луната. Живописните композиции, които ще видим, са, от една страна, плод на моментни импулси, от друга, резултат от постепенно натрупани разсъждения и преживявания на сензитивна, мислеща личност, с ясна позиция за случващото се извън неговия собствен свят.
В опит да определим стила на Николай Тотев можем да открием елементи на експресионизъм в стилистиката, наивизъм в рисунъка, символизъм в образността, фовизъм в колорита, дори сюрреализъм. Изкуствоведи определят живописното му творчество като принадлежащо към Art Brut. Но всички опити за приобщаване творчеството на Н. Тотев към художествено движение или културен социум изглеждат безсмислени и остават неуспешни.
Най-характерното за живописта на Тотев е субективният му поглед върху заобикалящата реалност, пречупена през вътрешната емоция, приела формата на един собствен изобразителен език, който според мен остава без аналог в българското изобразително изкуство.
Обективната действителност и нейното отразяване остават извън интереса на художника. За него е важно какво има от „обратната страна на Луната”. Това обуславя и приказният характер на творбите му. Ярката хроматичност в тях, често без полутонове, редуването на топли и студени цветни петна създава звучна ритмичност. Ефектът от прилагането на такива стилистични похвати е една хармонична композиционна цялост. Портретът, предпочитан от художника жанр, представлява определена визуална метафора, обобщава концентрираната представя на автора за една или няколко личности, материализира неосъществени мечти и липсващи ценности.
Извън собствената потребност да твори за Н. Тотев стои и моралната ангажираност да провокира. Да наруши комфорта на публиката, да я извади от състоянието на унила примиреност. Желанието му е да стимулира диалог със зрителя. Личната неудовлетвореност и протеста срещу социалната и културна конюнктура на пространството, което обитава, са основни двигатели за автора.
Николай Тотев работи не само в сферата на живописта. В творческата му биография има реализирани инсталации, видеоинсталации /анимация/, няколко акции, скулптурни произведения, стенописи и мозайки. Николай прави успешни опити и в поезията и прозата, като текстът често се вплита естествено и в живописните му платна. За художника писането не е претенция, а необходимост.
Творческа биография на Николай Тотев
1996: Участва в проект “ИНДИВИДУАЛНИ ТОПОГРАФИИ” с инсталация-стихосбирка „КЪЩА НА ИЗГУБЕНИТЕ МЕЧТИ”, представена в Софийска градска художествена галерия
1998: Участва в проект „АБАС АР” с инсталация „ПРОТИВОПОЛОЖНОСТИ В ЕДНА ФУНКЦИЯ” в Националния дворец на културата, София – Салон на изкуствата
2003: Самостоятелна изложба живопис „НАТРУПВАНЕ” в галерия ТЕА
2004: Участва в проекта „ЧОВЕКЪТ И НЕГОВИТЕ СИМВОЛИ” с модно дефиле „НЕСВОБОДНИ ХОРА” в Националния дворец на културата, София – Салон на изкуствата
2005: Самостоятелна изложба живопис „ART HOSTEL” в Барселона, Испания
2005: Завършва Националната художествена академия, магистърска степен, специалност „Стенопис”
2005: Участва в „СЕЗОН НА ИЗКУСТВАТА” в Театър СФУМАТО с „АЛКОХОЛНА ДИСКУСИЯ 1”, представяне на късометражен филм ”ЖИВОТЪТ – НАЧИН НА УПОТРЕБА”, общ проект със Спартак Йорданов
2006: Самостоятелна изложба живопис „АУТСАЙДЕР АРТ” в GREEN CAT GALERY, София
2006: Представяне на късометражен филм „ЧИСТО И ПРОСТО” в проекта „ИЗКУСТВО ЗА ПОСЛЕДНО” – в Националната художествена академия
2006: Участва в „СЕЗОН НА ИЗКУСТВАТА” в Театър СФУМАТО с „АЛКОХОЛНА ДИСКУСИЯ 2”
2007: Обща изложба в Посолството на Кралство Белгия в България – „БЪЛГАРСКИ СЪВРЕМЕНЕН АВАНГАРД”
2008: Обща изложба живопис на Green Cat Gallery в Антверпен, Белгия
2009: Самостоятелна изложба на рисунки и скулптура в Хотел Hilton, гр. София
2009: Обща изложба в Люксембург, организирана от Барбара и Туун Стрепел и Green Cat Gallery
2010: Самостоятелнаизложба живопис “L’ Art?” в хотел Арена ди Сердика
2011: Самостоятелна изложба живопис в ART HOSTEL в Барселона, Испания
2011: Самостоятелна изложба живопис „ART BRUT¨” CIVA – Centre International pour la Ville, l’Architecture et le Paysage Exposition Hall of Good and Bad News 2, Rue de la Vanne в Брюксел, Белгия, с която се откри месеца на българската култура в Белгия.
2014: Участие в проекта „ПУБЛИЧЕН АДРЕС” – изложба на авторски книги в Центъра за култура и дебат „Червената къща” и стихосбирката „КЪЩА НА ИЗГУБЕНИТЕ МЕЧТИ”
2015: Участие в София Хартиен Арт Фест 2015
СТЕНОПИСИ
2004: „Русалка” в Болница ИСУЛ
2004: „Музика” в частен дом
2005: „Танц” в „ART HOSTEL” в Барселона, Испания
2005: „Детска стая”
2007: Стенопис в къща в с. Давидково, проект ПАНТРИ
2006: РИСУНКА за книгата на Ерик Брюние „ЦЕНТЪРЪТ НЯМА ЗНАЧЕНИЕ”