Професорът от Университета в Глазгоу, основателят на Центъра за изследване на комунистическите и пост-комунистическите икономики в Лондон, Любо Сърц се спомина вчера сутринта. Той бе на почти 97 години, работи в нормален режим до своята 90-годишнина, след това се оттегли от публична деятелност, както сам обясни, „за да не притеснява с възрастта си околните“. Семейството му сподели, че Любо е преминал в отвъдното и историята с лекота, в мир и спокойствие със себе си и света.
Освен на личния му принос към разбирането на основите на икономиката и особеностите на стопанския живот в комунистическите държави, ние, следващото поколение икономисти, сме му задължени като на учител и често съветник на реформаторите, променили икономиките на Полша, страните от бивша Югославия и Руската Федерация (преди 2000 г.).
Преди четири месеца с колеги от Института за пазарна икономика и съдействието на портал „Култура“ публикувахме нещо като биография на Любо под заглавие „Любо Сърц – словенецът, казал „не“ на Хитлер и Тито“. [1]
Днес ми изглежда важно да разкажа за една негова почти неизвестна работа от 1971 г., публикувана в първия том на „Към свободата: студии в чест на Лудвиг фон Мизес“ от Института за хуманни изследвания, под редакцията на Фридрих фон Хайек, Хенри Хазлит и Лоренс Рийд.[2]
Студията Любо се занимава с „Проблемите на икономическата отговорност“ и обръща внимание на слабо разбраните тогава и сега фундаментални особености на опитите за реформи на централното планиране.
Единственият тогава известен такъв опит е този на Югославия: в средата-края на 60-те години икономиката е децентрализиране, решенията с сведени на равнище предприятие, предприятията получават относителна самостоятелност, приета е нова конституция, въведени са съвместна собственост на държавата и работническите колективи и свободата за придвижване на гражданите на Социалистическа Югославия.
Нещо подобно тогава се опитват да направят и други страни от комунистическия лагер, а към 1987-1988 г. практически всички техни ръководители копират или имат намерение да копират идеите на Тито и Югославския Съюз на комунистите от 60-те години на ХХ век.
Любо показва неестествеността на централното планиране, защото то противоречи на „вековния опит, който показва, че страхът е по-малко ефективен стимул за производство от икономическите и моралните интереси“.
Децентрализацията от югославски тип е признание, че няма по-рационален критерий за стопанска ефективност от печалбата, получила се от сделките по продажба на стоки и услуги на пазара. Доколкото обаче „новата“ собственост върху предприятията в Югославия не позволява преследването на печалба, икономическата отговорност се разбива и липсата й става основа на обществени конфликти.
Тези реформи приличат не само на онзи от последните години на комунизма, но и показват обществено настроение, което е много популярно и днес. Позоваването на „икономически и финансови интереси“ е най-използваното клише, което предполага, че те са изначално аморално, вредно и пораждащо корупция на политическо и бюджетно равнище. Иначе казано: премахването или контролирането на тези решава обществени проблеми като морал на политиката и порядъчност в обществото.
Любо Сърц доказва, че това е ирационално и напълно необосновано предположение. Още през 60-те югославската реформа показва, че съвместната държавно-работническа собственост всъщност няма как нито да въздаде по-висока ефективност, нито решава морални проблеми. За известно време тя покрива отговорността на някогашните Централни комитети и държавни планови комисии. Този ефект на размита отговорност се запазва обаче и на равнище предприятие, и на държавно равнище.
Дори споделената отговорност на публично-търгуемите акционерни дружества на Запад не може да бъде дори приблизително възпроизведена с одържавяване или реформи на държавната собственост от дори такъв софистициран вид като този в бивша Югославия.
Най-накрая отговорността за основните решения в дадената юрисдикция се оказва толкова размита, че единственият начин някой да се сдобие с нея е отново насилие.
В тази си студия Любо Сърц не пише подробно за насилието. Това той прави на други места.
Но ние знаем какво се случи в бивша Югославия. И можем с голяма доза вероятност да предполагаме, че сегашните напъни за контрол върху икономиката са все така опасни.
Поклон пред паметта и труда на професор Любо Сърц!
[1] Виж: http://kultura.bg/web/%D0%BB%D1%8E%D0%B1%D0%BE-%D1%81%D1%8A%D1%80%D1%86-%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%86%D1%8A%D1%82-%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D0%BB-%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%85%D0%B8%D1%82%D0%BB/.
[2] Виж: Toward Liberty: Essays in Honor of Ludwig von Mises on the Occasion of his 90th Birthday, September 29, 1971, vol. 1, ed. F.A. Hayek, Henry Hazlitt, Leonrad R. Read, Gustavo Velasco, and F.A. Harper (Menlo Park: Institute for Humane Studies, 1971).