Начало Идеи Дебати Памет за „Белене”
Дебати

Памет за „Белене”

Портал Култура
01.02.2018
3856

Пътуваща изложба, посветена на жертвите в най-големия лагер за политически противници на тоталитарния комунистически режим в България.

„Свидетели: Памет за концлагера „Белене” е първата пътуваща изложба, посветена на жертвите в най-големия лагер за политически противници на Българската комунистическа партия (БКП) по времето на комунизма. Тя бе открита през декември миналата година в изложбената зала на Държавна агенция „Архиви”.

Инициатива е на фондация „Остров Белене” (Михаил Маринов), фондация „Истина и памет” (Христо Христов, проф. Евелина Келбечева, Георги Михайлов, Александър Кашъмов) и Културен център „Евгений Босилков – Белене” (отец Паоло Кортези).

Изложбата е посветена на жертвите в лагера и разказва за случващото се там от неговото основаване през 1949 г. до 1987 г., когато в „Белене“ са въдворявани съпротивляващите се на „възродителния процес“ български турци.

Тя съдържа 18 пана, всяко от които разказва биографично за представител на различните групи от българското общество, които са били въдворявани в лагера на остров Персин край гр. Белене – дипломати, политици, земеделци, анархисти, горяни, писатели, художници, офицери от българската армия, православни и католически свещеници, протестанти, членове на БКП, подложени на репресии заради инакомислие, студенти, турци. Изложбата включва също документални свидетелства на лагеристи – писма и пощенски картички, спомени, рисунки.

Петко Огойски и Цветана Джерманова

На откриването ѝ в сградата на Държавна агенция „Архиви” присъстваха двама от героите на експозицията – писателят-земеделец Петко Огойски, два пъти въдворяван в „Белене”, и анархистката Цветана Джерманова – най-младата лагеристка в женската част на лагера, организиран на остров „Щурчето”.

Освен инициаторите на изложбата на откриването присъстваха и председателят на Държавна агенция „Архиви“ доц. Михаил Груев и президентът Петър Стоянов (1997-2002).

Портал Култура
01.02.2018

Свързани статии

Още от автора