Начало Идеи Гледна точка Първокласник
Гледна точка

Първокласник

2630

Бае Миле е зевзек. Не знаеш кога говори истината и кога лъже. Но е драго да се слуша, особено когато е взел пенсийката. Бае Миле знае, че публиката трябва да се котка. Той например я черпи с мента. Обикновено сяда на пейката до магазинчето. Така и днес.

Публика са му Кире и Боне. Акрани първа степен. Те го гледат и мълчат.

– Кога ли ще се преместя и аз отсреща – казва бае Миле. Това не е въпрос, а тема за размисъл. Но събеседниците му не подхващат темата.

Това отсреща е ламарината на автобусната спирка. На нея лепят некролозите. Те вече са покрили целия гръб на спирката на няколко ката, като кори на баница.

Бае Миле търка рядката си брадица.

– Или викате да почакам! Да не бързам толкова! – казва той. – Там няма мента.

Явно темата не се приема. Трябва нова тема.

– Абе утре нали е петнайсети септември – изведнъж възкликва бае Миле и се плясва по колената. – Чакайте да ви разправям, като тръгвах първокласник…

Той се отпуска. Равновесието е възстановено. Славата му няма да пострада.

– Ще тръгвам аз първокласник – започва бае Миле. – Това е по царско. Мама ми облече праните дрехи, изчисти за кой ли път с плюнка бузите ми, а тя си сложи новата забрадка. И вече ще тръгваме към училището. Че ела да изпратиш детето – вика тя на тата, който от зори, както винаги, се е пъхнал в дърводелната. Тата се подава, посипан с талаш и с разпраните галоши на краката. – Взе ли си молив? – пита ме. Това му беше питането през цялото ми учение. Взе ли си молива?

В тоя момент изпод плета на курника изскача петелът. Мама пускаше сутрин кокошките на улицата, но тая сутрин не ги пусна, искаше първо да ме изпрати до училището.

А петелът ни стар разбойник. Едър, чер, лют, със зелени пера на опашката, с шпори като ками, с гребен, голям като пискюл. Истински дявол. И се беше научил да скача на хората, да ги кълве. Никой не смееше да мине по нашата уличка. Та и сега. Като нямаше чужд човек, нахвърли се на тата и започна да го кълве по крака. Тата започна да рита, да псува. Галошът му излетя във въздуха, превъртя се няколко пъти и при падането се нахлузи на главата на петела. И се заглави там. Петелът подскочи два метра и така, ослепял, започна да се блъска в зида на къщата. Не щеш ли, по улицата се зададе Спаска, биволицата на съседа ни Ристе. Върви бавно, сякаш плува, като кораб. Тогава, по онова време, в селото имаше биволи. И стопаните отваряха сутрин портите и животните сами се присъединяваха едно по едно към чердата.

Петелът се поблъска в зида и по едно време скочи на голямата като делва глава на Спаска. Заби нокти във врата ѝ и остана там като посаден.

Сега пък биволицата обезумя. Хукна по улицата, преджапа деренцето и пое надолу по шосето. Тата и той подир тях, с босия крак, да си прибере петела. После разправяше, че биволицата вдигнала плета на кмета и разпердушинила кошерите му. Тата беше целият нажилен, главата му беше станала двойна.

Когато ние с мама отидохме най-сетне в училището, хубавото беше минало. Песните и речите бяха свършили. Духовата музика беше изчезнала. Децата бяха по класните стаи. Бях закъснял. Като се прибрах на обяд, в тенджерата на печката вреше петелът. Явно тата го беше настигнал. Така запомних първия си учебен ден – че ядохме петел. Пак е нещо. Ние петел ядяхме само на Великден.

Бае Миле допива своята чашка. Пред него има още две пластмасови чаши, пълни с мента. – Ха наздраве! – кима той и изпива и втората чаша. После гаврътва и третата. Брадицата му малко се зеленее, сигурно от извънмерното пиене на мента.

От гърба на спирката го гледат ликовете на акраните му Кире и Боне. Те са изтлели от времето, почти не личат, но бае Миле и така си ги познава.

Вече е време да се прибира. Той тръгва малко на верев към къщи. Акраните му на спирката мълчат. И няма кой да отсече – истината ли говори бае Миле, или пак лъже.

 

Деян Енев е завършил е английска гимназия в София и българска филология в СУ „Св. Климент Охридски“. Работил е като бояджия в Киноцентъра, нощен санитар в психиатрията на Медицинска академия и хирургията на ІV Градска болница, пресовчик във военния завод ЗЕСТ „Комуна“, учител, текстописец в рекламна агенция и журналист в „Марица“, „Новинар“, „Експрес“, „Отечествен фронт“, „Сега“ и „Монитор“. Зад гърба си има над 2 000 журналистически публикации – интервюта, репортажи, статии, очерци, фейлетони. Издал е дванайсет книги: сборници с разкази: „Четиво за нощен влак“ (1987) – Награда в конкурса за дебютна книга „Южна пролет“; „Конско евангелие“ (1992), „Ловец на хора“ (1994) – Годишната награда за белетристика на ИК „Христо Ботев“, преведена в Норвегия през 1997; „Клането на петела“ (1997), „Ези-тура“ (2000) – Националната награда за българска художествена литература „Хр. Г. Данов“ и Годишната литературна награда на СБП; „Господи, помилуй“ (2004) – Голямата награда за нова българска проза „Хеликон“; „Градче на име Мендосино“ (2009); „7 коледни разказа“ (2009); „Българчето от Аляска. Софийски разкази“ (2011); очерци за писатели: „Хора на перото“ (2009); християнски есета: „Народ от исихасти“ (2010), „Българчето от Аляска“ (2012). През 2008 г. австрийското издателство „Дойтике“ издава в превод на немски сборник с негови избрани разкази под заглавие „Цирк България“. През август 2010 г. лондонското издателство „Портобело“ публикува на английски сборника му с избрани разкази „Цирк България“. Текстовете му от Портал Култура са събрани в две книги: „Малката домашна църква“ (2014) и „По закона на писателя“ (2015).

Свързани статии

Още от автора