Начало Галерия Софийската улица „Цар Самуил“ отново става зона за изкуство
Галерия

Софийската улица „Цар Самуил“ отново става зона за изкуство

Портал Култура
08.05.2018
13155
Снимка Стефан Джамбазов

На 12 май, събота, столичната улица „Цар Самуил“ – между „Денкоглу“ и „Солунска“, отново ще стане свободна зона за изкуство. Проектът „Европа през младите в изкуството“ е на фондация „Въпреки“. Този път темата са ударните инструменти – в памет на проф. Добри Палиев, който е живял близо до тази улица, и по повод на 90-годишнината от рождението му.  

За втори път след миналата година улицата ще се освободи от автомобилите и ще се превърне в място, където хората могат да общуват с изкуството. Галериите „Париж“, „Астри“, „Контраст“, „Интро“ и др. ще приемат гости през целия ден. На улицата ще рисуват и ще показват свои картини ученици от Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров“ в София. А след 16 часа на изградената сцена на открито ще звучи музика в изпълнение на скулптора и музикант Мартиан Табаков, перкусиониста Бранко Вълчев, два състава на Националното музикално училище „Любомир Пипков“ – „Тупан“ и „Палиев’с Спаркълс“ с преподавателки Мария и Искра Палиеви, студентски състав на композитора Асен Аврамов, също ученик на проф. Палиев, както и на барабаниста Александър Даниел заедно с известния тромпетист Росен Захариев-Роко.

Както и миналата година, проектът на Фондация „Въпреки“ е финансиран от Програма „Европа“ на Столичната община и реализиран в партньорство с община Триадица. Партньори този път са НУИИ „Илия Петров“ и НМА „Проф. Панчо Владигеров“. Организаторите държат на класическия Аристотелов принцип за единство на време, място и действие, затова културните събития са концентрирани на едно място, далеч от сергии за храна и друга търговска дейност

Програмата е много богата и едва ли може да се изброи всичко в нея, защото роля до голяма степен ще има импровизацията, която ще зависи и от присъстващата публика. В галерия „Париж“ на 12 май ще се открие изложба на Едмонд Демирджиян (1951–2009) – „Енергия“. Тя представя творби от различни периоди, изпълнени с акрилни бои, пастел и акварел, и се явява продължение на изложбата в галерия „Дебют“.

В галерия „Астри“ е изложбата „Съвременна България“, в която участват Захари Каменов, Ивайло Мирчев, Светлин Русев, Милко Божков, Нина Русева, Петя Денева, Тони Елефтерова, Месрур Сабит и Милчо Костадинов. В галерия „Интро“ е експонирана изложбата Engraving на Димо Колибаров, един от авторите, които формират облика на съвременната българска графика от 1990-те до днес. В галерия „Контраст“ е изложбата Pollution. Греди Асса (живопис) и Елена Филипчева (колажи) си задават въпроси, предчувствайки екологичната катастрофа: Престъпен ли е прагът на необратимите процеси? Кога ще бъде прехвърлена мярата, отвъд която настъпва антиутопията?

В Галерия Spazio на този ден ще бъде открита изложбата „Емоционални полета“ – концептуален проект на София Дяволова с текстилни принтове, новаторски илюстративни техники, експерименти при изработката на традиционния костюм. А в Арткъща с музей „Куклите“ от 16 часа ще се играе спектакълът „Малкият принц“ (с предварително записване на тел. 0884 72 62 53). В Ателие „Ятри“ – от 14 до 16 часа ще има колективно литературно четене с музикални импровизации по книгата „Басма и габардин“ в присъствието на авторката Диана Иванова.

Ученици от Художествената гимназия ще рисуват на улицата по темата ударни инструменти и ще се срещнат със свои връстници от Музикалното училище. „Защото смисълът на проекта е в това да обедини изкуствата и хората, които работят в различни сфери на творчеството“, подчертават организаторите Стефан Джамбазов и Зелма Алмалех.

Портал Култура
08.05.2018

Още от автора