Новини от Франкфурт
75-ото юбилейно издание на Франкфуртския панаир на книгата с почетен гост Словения беше открито на 17 октомври 2023 г. в присъствието на словенската президентка Наташа Пирц Мусар, музикантите Бостиан Гомбач и Неич Скофич, писателката Миляна Кунта и световноизвестния философ Славой Жижек. Откриването завърши с двадесетминутна реч, която Жижек пренаписа, докато официалните лица – кметът на Франкфурт Майк Йозеф (СДП), министърката на науката на провинция Хесен Ангела Дорн (Зелените) и министърката на културата на Германия Клаудия Рот (Зелените), произнасяха поздравителни речи, в които без изключение се осъждаше варварското нападение на терористичната организация „Хамас“ над израелско мирно население.
Жижек, видимо развълнуван и дори на моменти разтреперан, осъди безусловно атаката над израелския народ, но очевидно беше провокиран от това, че в никоя от речите не бе споменато палестинското население, попаднало в капана на „Хамас“ като жив щит в ивицата Газа. Йозеф и Дорн напуснаха за известно време залата, но се върнаха, а франкфуртският политик Уве Бекер (ХДС) дори излезе няколко пъти на сцената да репликира Жижек. В края на церемонията не по-малко развълнуваният директор на панаира Юрген Боос пледира за свобода на словото и благодари на Жижек, а и на гостите, че са изслушали тази неудобна реч.
Почти скандалното начало на панаира, както и решението на организаторите да отложат връчването на реномираната награда LiBeraturpreis (присъжда се на автори от Африка, Азия, Латинска Америка и арабския свят, б.р.) на родената в Израел палестинска писателка Адания Шибли за по-късен момент без нейно съгласие бяха сред актуалните теми. Протестното писмо срещу това решение беше подписано от над 600 писатели, сред които нобелистите Абдулразак Гурна, Ани Ерно, Олга Токарчук. Според българската издателка Йоана Томова („Просвета“), редовен гост на панаира от над 30 години, почти не е имало разговор, в който да не стане дума за речта на Жижек. „Този професионален промарксистки провокатор има забележителни качества – кара ни да мислим „извън кутията“, подкрепя ни да бъдем неконформисти, често ни изненадва с брилянтни мисловни конструкции, дори когато не е прав. Но за отлагането на връчването на наградата на палестинската писателка Адания Шибли е абсолютно прав. Глупаво чиновническо решение, обида за цялата литературна общност.“
Принципно не е необичайно панаирът да бъде завладян от политически дискусии, в крайна сметка литературата е особено подходящо поле за отработване на обществено-политически теми. Наградата за мир на Германската асоциация на книгоиздателите и книгоразпространителите тази година беше връчена на Салман Рушди, който от 1989 г. живее под заплаха от убийство, след като иранският аятолах Хомейни издава фетва срещу него заради книгата му „Сатанински строфи“, а през 2022 г. писателят стана жертва на атентат и загуби зрението на едното си око.
Сред най-дискутираните теми на Франкфуртския панаир бяха растежът в областта на технологиите с изкуствен интелект и последиците от него за книжната индустрия; проблемите на малките и средните издателства и как издателите могат да допринесат за опазването на климата; насърчаването на уменията за четене като основа за политическо и социално участие в обществото. Във фокуса на вниманието бяха развиващи се области на книжната индустрия като литературната адаптация и адаптацията на сериали, както и аудиопазара.
Словенският щанд беше особено стилен и впечатляващ още преди година, а през тази, в която страната е почетен гост, надсловът му беше „Пчелни пити от думи“. В подредбата на павилиона бяха включени десетки бродирани дантели, разпънати подобно на облаци над посетителите. Сред изложените автори бяха Драго Янчар, Цветка Липуш, Душан Шаротар, Ана Марван и много други. Относно българския щанд на панаира – архитектурата му с „кьошета“, в които се кътат полускрити екземпляри, е непроменена, но лицето му този път бе различно, решено в цвят циклама. На почетно място беше изложено англоезичното издание на романа „Времеубежище“ на Георги Господинов, тазгодишния носител на наградата Букър.
В последния ден на изложението Словения предаде символично домакинството на следващия почетен гост на Франкфуртския панаир – Италия.
Коментари
За да добавите коментар трябва да се логнете тук