Познанието и езикът
„Историята на твоя живот и други разкази“, Тед Чанг, превод от английски Владимир Полеганов, издателство „Колибри“, 2022 г.
За любителите на научната фантастика името на американския автор от китайски произход Тед Чанг съвсем не е непознато. Напротив – творчеството му е сред най-обсъжданите. Сега чрез сборника му с разкази, публикувани за първи път на български в респектиращия превод на Владимир Полеганов, срещата с него става възможна и за по-широката читателска аудитория. Тя е, бих казала, откривателска среща. Защото определения като „гений на научната фантастика“ макар и понякога да ни звучат твърде категорично, могат да бъдат оправдани, когато прочетем и последната страница на тази книга. Към това ще добавим и престижните отличия – четири награди Небюла (на Американската асоциация на писателите на научна фантастика и фентъзи); четири награди Хюго (връчва ги Световното общество за научна фантастика); четири награди Локус (за победителя в читателското гласуване на списанието, в определен период по-престижно отличие от Небюла и Хюго заедно) и още награди – Джон У. Кембъл и Теодор Стърджън, на имената на значимите автори в жанра.
Фактът, че Тед Чанг е завършил компютърни науки в университета „Браун“ в Провидънс, Род Айланд, е само малко и недостатъчно обяснение за ерудицията, която демонстрира в своите разкази. Сериозни познания по физика, математика, лингвистика, психология са вплетени в сюжетите, сложни мисловни експерименти са вкарани в повествователен режим, който, от една страна, предизвиква обичайното ни ниво на познание и „затруднява“, а не улеснява четенето. Но от друга, това „затрудняване“ прилича на сложен път, по който вървиш, за да откриваш колко знанието, което мислиш за твърдо и в известен смисъл окончателно, е проблематично, вариативно и как човекът се учи и успява да открие, че светът може да работи и по друг начин. Как нови възможни научни интерпретации и езикът могат да променят мисленето ни.
Сюжетността е в по-голяма или по-малка степен присъща на разказите в сборника. Но това не е особено важно. Важното е как в тях „просветва“ чудото на науката, на откритието, на човешкото му осъзнаване и на промяната. Човекът е най-важният в тази истинска научна обител и какво се случва с неговото съзнание, с разбирането му за Вселената и движението, за времето и пространството, с неговия живот.
Героите са изправени пред предизвикателства, които фундаментално променят мисленето им. Дали Вавилонската кула от едноименния разказ, която се оказва реално възможна за построяване и достига небесния свод, е истински път към небесата? И къде всъщност е мястото на човека?
Дали върховното самопознание, способността, придобита чрез експеримент с лекарство, способността да разбираш света, да управляваш работата на собствения си мозък, емоциите, тялото, да създадеш нов език, за да изразиш тази самоосъзнатост, те водят към природата ти – да си човек? („Разбери“) Или какво се случва, когато откриеш, че математиката е теоретична, непоследователна и всичко, което си мислил за сигурна аксиома, е погрешно – „Делене с нула“? Какво става, когато ангелите реално, някак всекидневно присъстват в живота ни, а и адът е видим? („Адът е отсъствието на Бог“)
Разбира се, има център в този сборник и това е „Историята на твоя живот“, неслучайно и филмиран под заглавие Arrival („Първи контакт“, 2016 г.). Тази история за общуването с извънземни – хептаподите, чийто език героинята на разказа Луиз Банкс трябва да научи и го прави, език, който представя нещата не в последователност, а в цялост, тази история някак изненадващо се „отклонява“ от въпроса те защо са тук и какво искат. Луиз променя представите си за времето – то може да не е последователно, а симултанно. И това да даде ново преживяване – едновременност на минало, настояще и бъдеще. Въпросът е бъдещето дар ли ще е, или проклятие, защото в него тя вижда и общува със своята дъщеря, която още не е родена.
Много фин и чувствителен разказвач е Чанг, макар и да изглежда дистанциран и прецизен, отдаден на научното познание. Хората, те са важните в тази проза. И всичко онова, което преживяват – любов, страдание, вяра… Всичко, което биха искали да научат, познаят и разберат. Доколкото е възможно в човешката пределност.
Коментари
За да добавите коментар трябва да се логнете тук