Малкият човек в голямата война
Хуманистичен поглед към нечовешката Първа световна война в документалната изложба на Държавна агенция „Архиви“ „Победа и…. погром. Величие и… падение“, куратор Димитър Попов
Две хиляди снимки и документи от 24 държавни архива проследяват българското участие в Първата световна война (1914–1918) в документалната изложба „Победа и… погром. Величие и… падение“, която бе представена в края на 2018 г. в Държавна агенция „Архиви“ (ул. „Московска“ 5). Експозицията е част от инициативите, посветени на 100-годишнината от края на Първата световна война. През 2019 г., когато у нас се отбелязва 100-годишнината от Ньойския мирен договор, тя ще гостува в големите градове на страната.
Чрез постери експозицията проследява всички основни етапи и различни аспекти от военните действия през 1915–1919 г., като заедно с това Държавна агенция „Архиви“ показва за пръв път оригинали на особено ценни и уникални документи. Сред тях е Тайната конвенция към официалния договор за съюз между България и Германия, подписан през 1915 г., един от вариантите на Манифеста за абдикация на цар Фердинанд от престола през 1918 г., както и удостоверение, с което Симеон Радев се награждава с възпоменателен медал за участие в Първата световна война.
Името на експозицията „Победа и… погром. Величие и… падение“ е взето от бойния дневник на генерал-майор Владимир Вазов, който също се показва за пръв път. През 1918 г. героят от Дойран записва в него тези две кратки и силни изречения. Заглавието подсказва и акцента на изложбата – малкия човек в голямата война – делниците и празниците на обикновения войник, грижите за болните и ранените, съдбата на българските и чуждите военнопленници.
„Опитахме се да погледнем на Първата световна война от друга перспектива – не само през „генералския“ разказ за войната, а от окопите, през очите на обикновения войник. Да предадем целия драматизъм на тези хора, които са откъснати от естествената си среда и са изпратени в нечовешки условия – в пек и мраз, под дъжд от куршуми, и това продължава 4 години“, подчертава доц. Михаил Груев, председател на Държавна агенция „Архиви“.
Изложбата започва с представянето на най-известните български военачалници, на генерал Никола Жеков, главнокомандващ на действащата армия, и генерал Владимир Вазов. Две пана са посветени на българската армия, представени са и съюзниците на България – фелдмаршал Макензен, срещата на Фердинанд с кайзер Вилхелм в Ниш, турски войници. Специални постери са посветени на Южния фронт, на освобождението на Добруджа и на новоосвободените земи.
Вероятно най-любопитна за посетителите ще е частта, посветена на живота зад фронтовата линия на обикновените войници. Автентични снимки ни показват как те строят окопи и скривалища, как се грижат за болните, как поправят ботушите си, пушат по време на почивка, играят хоро, перат и се подстригват на реката, ходят на баня. Ще видим и походна театрална трупа. Специално място е отделено на жените във войната – окъсаните майки с деца в тила, медицинските сестри и Съба Басанова от Сливен, знаменоска на женския бунт в Сливен през 1913 г. Последните пана проследяват пораженията и покрусата от войната – чуждите и българските военнопленници, войнишкото въстание и фаталния за България Ньойски мирен договор.
Коментари
За да добавите коментар трябва да се логнете тук