Концерт на Нов симфоничен оркестър, под диригентството на Петко Димитров, ще се състои на 24 февруари в зала „България“. Публикуваме думите на композитора Георги Арнаудов за „Силуанска песен“ от Арво Пярт, която ще има премиера в България.
„Жадува моята душа за Господа и в сълзи аз го търся. Как мога Тебе да не търся, когато Ти повика ме и даде ми наслада в Твоят Дух Свети, и тя, душата моя Теб възлюби. Ти виждаш, Господи, скръбта и мойте сълзи… И ако Ти не би привлякъл ме със Своята любов, аз нямаше така да търся Теб, тъй както днес Те търся, но Твоя Дух ми даде, Тебе да позная, и радва се душата моя, че Бога Ти си мой и Господ, и тъй, във сълзи аз за Теб копнея.“
Софроний Сахаров „Старец Силуан Афонский“ (1948)
„Силуанска песен“ е написана от Арво Пярт през 1991 г. и е посветена на архимандрит Софроний (Сергей Семьонович Сахаров), свещенослужител на Константинополската православна църква, схиархимандрит, основал през 1959 г. Ставропигиалния манастир „Свети Йоан Кръстител“ в Есекс. През 1926 г. той постъпва в Атонския манастир „Свети Пантелеймон“, където по-късно, през 1930 г., се запознава със стареца Силуан Атонски, който става и негов духовен учител. През 1938 г. след смъртта на преподобния старец, Софроний напуска селенията на манастира и по препоръката на своя учител се заселва във Великата атонска пустиня – първоначално в отшелническата обител на Карулия, а по-късно в една от пещерите, близо до манастира „Свети Павел“. Софроний е един от основните ученици и биограф на преподобния Силуан Атонски и автор на книгата „Старецът Силуан“, която излиза за пръв път през 1948 г. в Париж, като циклостилно издание, лично изработено от архимандрит Софроний. По-късно, през 1952 г., отново в Париж излиза и второто, този път печатно издание на книгата, която донася световна известност на Силуан Атонски. Благодарение на книгите на Софроний, светият старец е канонизиран през 1988 г. и Православната църква чества празника на преподобния Силуан Атонски всяка година на 11 септември.
Атонския старец Силуан (1866–1938), монах от манастира „Свети Пантелеймон“ в Света гора, е една от мистичните фигури на православието на ХХ век, пламенен аскет, който чрез благодатта на непрестанната молитва се среща в своите видения с Христос. След дълги години на духовни изпитания той придобива огромно смирение и вътрешна тишина. Неговите текстове, които са в своята същност пламенни молитви за целия свят, са пропити от любов към всички.
Словото на преподобния Силуан Атонски, мото от което е вплетено в заглавието на Арво Пярт, говори с цялото си сърце и душа в музиката на тази кратка творба, от която струи безкрайната Божествена Любов и Светлина. Първото изпълнение е на 4 юли 1991 г. в Ретвик, Швеция, като то е представено от Силянския камерен оркестър под диригентството на Карл-Ове Манберг. Първият запис на творбата е включен в диска с творби на Арво Пярт Te Deum на ECM от 1993 г., а изпълнението е на Талинския камерен оркестър под диригентството на Тону Калюсте.
Концертът на Нов симфоничен оркестър под палката на маестро Петко Димитров, музикален директор на НСО, включва още: Фантазия върху тема от Томас Талис от Воън Уилямс; „Бланик“ от Берджих Сметана, както и премиерните изпълнения за България на „Завръщането на Леминкайнен“, оп. 22 от Ян Сибелиус и на Концерта за виолончело и оркестър от Самуел Барбър. Солист ще бъде Михаил Петров, многообещаващ български виолончелист, който живее в Лондон.
Концертът е посветен на българското председателство на ЕС. На него ще бъде връчена традиционната награда на Нов симфоничен оркестър за „Изключителен принос в развитието на оркестъра“, ще я получи Н. П. Ана Мария Сампайо Фернандес, посланик на Бразилия в София.