Българският април и свободата

Април 1876 г. може и да е „въстание на нетърпеливите и обречените“, но с какво намалява това неговото значение? И как да си обясним факта, че датата 20 април досега не е била официален празник? А защо да не е и нашият национален празник? Нима с нея не започва летоброенето в най-новата ни история? Защото без саможертвата на 20 април нямаше да има никаква последваща освободителна война и никакъв 3 март. Защото тъкмо чрез своите страдания българите се появяват отново като народ на картата на Европа. [...]