Магия и книги
„Джонатан Стрейндж и мистър Норел“, Сузана Кларк, превод Магдалена Куцарова-Леви, издателство „Лабиринт“, 2023 г.
Каква особена книга е „Джонатан Стрейндж и мистър Норел“ на Сузана Кларк! Би било мечешка услуга да я определим като фентъзи, тъй като е повече класически роман в традицията на Джейн Остин и Чарлз Дикенс. Синтезът между детайлните описания на Англия от периода 1806–1816 г. и ясно обособената митология правят книгата истинско литературно събитие. Амбициозният дебют с обем 800 страници е издаван и преди у нас, но отдавна е с изчерпан тираж, тази година издателство „Лабиринт“ поправят този пропуск.
Магията в Англия е изчезнала от 200 години. Никой не я практикува, единствените магьосници са повече историци, забили нос в малкото книги, с които разполагат. Скоро плъзва слух, че някъде в Йоркшир има господин, чиято библиотека надминава и най-смелите им мечти, още повече – благодарение на книгите си, той прави магии. След бърза демонстрация в катедралата мистър Норел се превръща в единствения магьосник в страната, но това бързо ще се промени, тъй като самоук талант на име Джонатан Стрейндж предстои да открие възможностите си.
Стрейндж и Норел взимат участие във войната срещу Наполеон. Стрейндж заминава за Испания, където издига пътища сред дивите местности, докато Норел извайва флотилия кораби от дъжд. Магиите им впечатляват скептици като херцога на Уелингтън, а романът ни среща с мнозина министри, включително и със самия Джордж III, познат като Лудия крал. Постиженията на магьосниците изглеждат като евтини трикове на фона на способностите на една коварна и суетна фея, с чиято помощ Норел връща към живот болно момиче. Фолклор и митология се преплитат, за да създадат вълшебна реалност с ясни ограничения, които залъгват читателя, че се намира в истински свят.
Като сянка на черна птица витае над героите могъщата сила на Краля Гарван, от когото преди 400 години се е зародила магията в Англия. Преданията за него хитро са добавени като бележки под линия, някои от тях са толкова обстойни и препращат към предходни бележки, за да напомнят за модерната около 2000 г. игра с бележки под линия, вдъхновена от Infinite Jest („Безкрайна шега“) на Дейвид Фостър Уолъс. Кларк събира в едно страстната си любов към книгите и неограниченото любопитство, което обаче не се отдалечава от будното, сърцато въображение. Въпреки разгледания сблъсък между академичното и самобитното знание в света на хората магията не съществува отделена от книгите.
Находчива е и структурата на романа, която запознава читателя първо с второстепенните герои, след което бавно се приближава към мистър Норел и едва след 200 страници стига до Джонатан Стрейндж. Във втората половина е поместено пътуване до Венеция и среща с лорд Байрон, който черпи вдъхновение от Стрейндж за своя „Манфред“. Присъства и задължителното романтическо безумие, плод на злоупотребата с психеделични вещества. Мрачните краски и морално съмнителните избори на Норел и Стрейндж отдалечават сюжета от юношески приключения като тези в „Хари Потър“ и създават свят, в който щастливият край е трудно да бъде обещан.
Сузана Кларк е дала всичко от себе си, написването на романа отнема десет години. Здравословното ѝ състояние я възпрепятства да създаде поредица, затова мистерията около съдбата на двамата магьосници и Краля Гарван остава забулена, което със сигурност е за добро. Въображението на читателя може да продължи да запълва недоизреченото и да си представя героите из прашасалите библиотеки на тайното познание.
„Джонатан Стрейндж и мистър Норел“ е фентъзи за големи момчета и момичета, които намират удоволствие в доброто писане, историческите мистификации и литературни препратки. Тематичното богатство, силните образи и безупречният тон създават незабравима история, която очертава оригинална форма, разчиствайки мъглите на жанровите клишета. Единствената опасност е тя да събуди в читателя страст към маниакалното колекциониране на книги, но има и по-големи злини.
Коментари
За да добавите коментар трябва да се логнете тук