Начало Галерия Фантазиите на Текла Алексиева
Галерия

Фантазиите на Текла Алексиева

1001
Текла Алексиева, илюстрация в „100 приказки“

Паралелно с голямата изложба в СГХГ по книжарниците излиза том 1 от поредицата „100 приказки“, замислена от художничката и нейни приятели преди трийсет години

„Нямам нито една подписана картина, не помня и дати. Не съм си броила творенията, както не съм си броила вдишванията и издишванията. Когато кураторите Даниела Радева и Любен Домозетски се заеха с тази изложба, те ми направиха равносметка“… Думите са на 80-годишната художничка Текла Алексиева по повод откриването на изложбата „Енциклопедия на необозримото“ в Софийската градска художествена галерия (3 декември 2024–2 февруари 2025). Толкова талант притежава тя, толкова фантазии е пробудила у всички нас, които четяхме книгите с нейни рисунки на кориците, че спокойно може да не помни броя на творенията си. А това, че не е подписала нито една своя картина, като че ли е израз на онова завидно усещане за света, присъщо на истинския творец. Нарича се свободен дух. Дух, създаден за да… създава.

Хубавото е, че читателите помнят. В продължение на десет години поколенията, чиято младост беше белязана и от поредицата „Галактика“ (1979–1989, изд. „Георги Бакалов“, Варна), чакахме с нетърпение всяка следваща малка книжка и заради кориците на Текла Алексиева. Причудливи, вълнуващи, провокиращи, красиви… Не можеше и да си помислиш, че са рисувани от друг художник.

Изложбата в СГХГ тепърва ще бъде откривана и осмисляна от разноликата по възраст и памет публика. Такава е и идеята на кураторите, според които „най-интересният аспект при изследването на творчеството на Текла Алексиева може би е как влиянието и авторитетът на нейните образи се отразява върху чувствителността на различните поколения – предимно сред младите през 80-те години на XX век, но и сред младото поколение днес“. Паралелно с експозицията обаче до таланта на художничката ще се докоснат и най-малките, децата. От 10 декември в книжарниците влиза първият том „Откраднатият лик и други приказки“ от поредицата „100 приказки“ (изд. „Миранда“).

Вярвате или не, идеята е отпреди… трийсет години.

Спомням си как седяхме на една приятелска маса със сладки разговори и тогава се роди една идея – споделя Текла Алексиева. – Приятелите бяха Скарлет, Марин, Текла и Жеко. Идеята в едно изречение: „Хайде да издаваме приказки в една поредица от книжки… Приказките да бъдат сто… Да излизат поотделно, че да успяваме да ги приготвим… Да са шарени и красиви… Да са евтини, че да се купуват…“ и прочее. Хубаво е с приятели да си измисляте разни работи с разбирателство, шеги и закачки, но друго е идеята да се реализира. Стана така, както често става – приятелите изстинаха за идеята, аз си гледах моята работа, а милият ми съпруг Жеко я захапа и не я пусна. Намерените сто и повече приказки трябваше да преведа аз и ги преведох от езиците, които знам. После започнах да рисувам илюстрации към тях, а той се занимаваше с редактиране и коректура, с оформление и печат. Отпечата няколко книжки, но поради конюнктурата на деветдесетте години работата приключи безславно. Но както става в приказките – орисниците били казали, че едно издателство ще целуне идеята и тя ще се събуди. Изминаха орисаните трийсет години и Идеята отвори страници в този първи том на поредицата „100 приказки“, който, надявам се, да четете с удоволствие, очаквайки следващия.

Текла Алексиева, илюстрация в „100 приказки“

Кой знае, може би ефектът на новата детска поредица да последва този на „Галактика“, която отвори сетивата ни за други светове през далечната 1979 г. В първата книжка са включени десет приказки от цял свят. Първата – „Откраднатият лик“, е авторска, написана от самата Текла Алексиева. Останалите са подбрани и преведени също от художничката, а след това са обработвани от нея и съпруга ѝ Жеко Алексиев, преди той да си отиде от този свят.

Пет от историите в „Откраднатият лик и други приказки“ са илюстрирани от Текла Алексиева, а другите пет – от Галя Чунтова, също художничка с ярък, приказен и разпознаваем почерк.

 

Виолета Цветкова е дългогодишен журналист в сферата на културата. Завършила е славянска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Работила е като редактор и отговорен редактор във вестниците „Труд“, „Новинар“ и „Континент“ и в сп. „Паралели“, както и като експерт „Връзки с обществеността“ на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Сценарист е на документалния филм на БНТ „Всичко от нула“ за българската култура по време на прехода, редактор е на албума „Съкровищница: 140 г. Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Носител е на награди за журналистика в областта на киното и опазването на културното наследство.