Във фундаменталния си труд Макс Вебер анализира влиянието на религиозните идеи и организация върху живота и практиката. Публикуваме откъс от предговора на Румен Даскалов и от книгата, издадена в „Рива“.
ПРЕДГОВОР
Румен Даскалов
…Вебер разглежда няколко основни типа религиозност: магическа, култова (или ритуалистична), религия на Закона (Gesetzesreligion) и етическа „религия на спасението“ (Erlösungsreligion). Споменатите общи типове изпълняват и аналитична роля при разглеждане на „висшите“ исторически религии. В последните често едновременно съжителстват магически, ритуалистични и етически компоненти, както в самата теология, така и в култовата практика. Например една принципно етическа религиозност като католицизма има значителна култова страна (месата, изповедта, покаянието), а в народното схващане има и масивен магически пласт (идолопоклонничество, почитане на светци, демонология и ангелология). Дори един етически пророк като Христос се утвърждава сред народа с магически качества – извършване на чудеса. Изобщо при приспособяването си към потребностите на масите в смисъл на религиозни лаици, всяка религиозност деградира към „по-низш“ тип: етическата религия към ритуализъм, ритуализмът – към чиста магия. Вебер изтъква два критерия за рационализираност на една религия: степента, в която схващането за света е доведено до систематично единство, и степента, в която се е освободила от магията.
Вебер отделя сравнително малко място на магията и митологическото схващане на света. При това той се интересува най-вече от магическата практика, а не от „логиката“ на митологическото мислене. Магията в двете си форми (натуралистична и символно рационализирана) го интересува преди всичко с начина, по който въздейства върху човешката дейност, а именно стереотипиращо. Той разкрива и примитивните представи (главно табуистични), които заемат мястото на това, което днес наричаме етика.
Образец за ясен понятиен анализ е разграничаването на култовата (ритуалистична, жреческа) религиозност от магията, а именно: по фигурите на религиозните дейци и по начина на отнасяне към божеството. „Служенето на Бога“ (чрез молитва, принасяне на жертва и пр.) под ръководството на жреците в регулярно и организирано, обслужващо цялото политическо обединение култово „предприятие“, контрастира с чисто магическото „принуждаване на Бога“ от магьосници най-често в полза на отделни хора, макар и тук, както навсякъде, преходът да е плавен Сред постиженията на жречеството е и систематизирането на религиозното мислене – снабдяването на боговете с твърди „компетенции“ и подреждането им в пантеон. Тук са формулирани интересни предположения и хипотези относно „сродството“ на определени представи за богове със социално-политическия контекст. Някои се отнасят до „обратното“ влияние на религиозни представи върху характера на социалната общност, напр. ролята им за усилване на родовата общност в Китай, за затвърдяване на полисния партикуларизъм в антична Гърция и т.н. Вебер разкрива и прогреса по посока на една религиозна етика, която тук носи ритуалистичен характер и се състои от хетерогенни забрани. Но той оценява сравнително ниско способността на чистия ритуализъм да въздейства върху всекидневното поведение на човек и в частност върху неговата икономическа дейност. На лаика тук се отрежда пасивна роля на зрител при извършване на различни култови действия, а религиозната милост му се дава наготово, заради самото му участие в тайнствата. Въздействието на ритуализма е ограничено до траенето на церемонията и не намира продължение във всекидневната дейност. В най-добрия случай може да се стигне до психически сублимирано състояние на почитание, но и то е пасивно и преходно и не води до етическо рационализиране на живота.
На пътя между ритуализма и същинската етическа религиозност стои „религията на Закона“ (напр. юдейската). Хетерогенни, отчасти етически, отчасти ритуалистични изисквания се систематизират в свещен Закон, чиято казуистика може да се развие до цялостно обхващане на живота. От лаиците се изисква придържане към религиозните заповеди тъкмо във всекидневното им поведение, което обуславя значителното влияние на този тип религиозност върху него. Ориентиран към Закона, животът на лаика може да придобие единен облик, да се води съзнателно и под самоконтрол. Може дори да възникне специфична психическа нагласа, при която човек действа според божиите заповеди не толкова под страх от наказание, а заради ощастливяващото съзнание за праведност. Но обикновено етиката на Закона ориентира живота „отвън“ и главно забраняващо – като създава сфера от религиозно забранени и религиозно съмнителни действия – а цялото останало поведение остава във властта на традицията. Не се създават достатъчно силни подтици за цялостно и активно ориентиране живота към единна религиозна цел, а се извършва повече пасивно съобразяване с разнообразни свещени изисквания. Затова (макар с известно колебание) Вебер отнася „религиите на Закона“, респ. създадената от тях етика повече към ритуализма, отколкото към същинската етическа религиозност.
Главна тема на социологията на религията е висшата етическа религиозност. Основна религиозна фигура тук е пророкът, характеризиран в образцов концептуален анализ и разграничен от близки до него социологически типове. Вебер обособява два основни типа пророчество – етическо (или мисионерско – Sendungsprophetie) и „даващо личен пример“ (exemplarisch), които проявяват „сродство“ с определени концепции за Бога и изискват от пророка и последователите му определен начин на живот.
Пророците схващат света като притежаващ единен смисъл и ориентират човешкия живот към него. Те извършват систематизация на отделните хетерогенни забрани и Божи заповеди около по-дълбоки принципи, придаващи единство на отношението на човек към света, а оттук и на поведението му. Нещо повече, под тяхно влияние се извършва „сублимиране“ на етиката в „етика на убежденията“ (Gesinnungsethik), което означава, че религиозните норми се спазват не поради страх от последствията при нарушаването им, а понеже „доброто“ се цени заради самото него и човек получава психическо удовлетворение от придържането към него. Вместо „външна“ ориентация към религиозни норми и забрани, сега човек започва да се самоконтролира и активно да направлява своя живот с оглед на религиозни ценности и цели. Както се изразява Вебер, възниква рационален „методичен“ начин на живот. За да обясни формираните под религиозно влияние начини на живот, респ. типове личност, Вебер анализира създадените от религиите метафизични „картини на света“ (Weltbilder), както и свързаните с тях практически „отнасяния към света“.
В „картината на света“ се извършва организация на представите за природния и социалния космос около единни смислови центрове, фиксират се дълбоки принципи и постулати. Човек е поставен в отношение към целостта на природния и социалния свят, разтълкувано е неговото предназначение и място в света. С това се задават структурни възможности и се набелязват пътища, по които може да поеме социалното действие. Вебер се спира най-вече върху религиозно-метафизичните картини на света (по-малко върху примитивно-магичната), и то преди всичко с оглед на осъществяваното от тях етическо рационализиране на света.
По Вебер (опирайки се и върху някои интерпретации) могат да се различат два основни типа религиозно-метафизични „картини на света“ и съответни представи за Бога. И двете предполагат дистанция между човешка и божествена същност, свят и Бог, както и негативна оценка на човешкото състояние като случайно, преходно, греховно, а оттук стремеж то да бъде преодоляно. Това са, от една страна, тео- центричната картина на света с присъщата на нея представа за трансцедентен („издигнат над света“ – überweltlich) етически Бог. От друга страна, космоцентричната картина на света с иманентен на света Бог, т.е. представа за света като „свръхбожествен“ (übergöttlich) и вечен, несътворен от Бога, а съдържащ Бог в себе си. Двете картини на света са свързани съответно със западния (предноазиатско-европейския) културен кръг и с източния (азиатския) културен кръг. Теоцентризмът е създал метафизика на историята (респ. проблематиката на философията на историята), в която светът се схваща исторически – като история на спасението на човешкия род под Божие ръководство. Адекватна на космоцентричната картина на света пък е метафизиката на битието (респ. онтологическата проблематика във философията). В нея светът е несътворен, вечен, и следователно неисторичен – едно неподвижно битие.
Теоцентризмът – колкото повече задълбочава пропастта между свят и Бог – тласка с принудата на логическата рационалност към предопределението като най-последователно решение на теодицеята. Както вече беше казано, това фактически означава отказ от рационално обяснение на проблема за злото и изобщо от размисъл върху Божиите решения. Космоцентризмът тласка към учението за кармата като решение на теодицеята. Тук функциите на етическо възмездяване се поемат от самото битие и се закрепват за неговия автоматичен кръговрат, а Бог, поне като етически съдник, логически не е необходим.
Теоцентризмът усилва етическия дуализъм – дистанцията между съвършен Бог и греховен свят – с което създава подтици за етическо действане в света, целящо преодоляването на тази дистанция. Строго трансцедентната представа за Бога като издигнат над света господар не оставя място за интимност с него, а кара човек да се усеща като негово оръдие, действащо за оформяне на света според волята му. Оттук специфичния (етически) активизъм на формирания под такова влияние тип личност. Оттук и рационалната нагласа на „овладяване на света и себе си“, чието последствие е опредметяването на света – схващането му като подлежащ на рационално оформяне материал. Теоцентричните представи са носени от бюргерски слоеве – хора, които стоят в активно, практическо отношение към живота.
Обратно, космоцентричната картина на света без значително напрежение вписва човека в съвпадащия с божественото свят и притъпява дуализма, поне етическия. Иманентистката представа за Бога скъсява дистанцията между човек и Бог и прави възможно пасивно съзерцателното „единение с Бога“. Под такова влияние се оформя пасивно опознаващия света и дистанциран от живота и действието индивид. Тези представи са носени от интелектуалци, които се стремят да разгадаят „смисъла“ на света.
Вебер изтъква, че колкото и да е важна картината на света (респ. концепцията за Бога), тя не детерминира еднозначно създаваната „нагласа към света“ и оформения под нейно влияние практически начин на живот. Затова той предпочита да говори само за най-общо „сродство“ между теоцентризъм и активни нагласи към света, космоцентризъм и пасивно отнасяне към него. Към изключенията принадлежат някои западни (те- оцентрични) религиозни разновидности, които са създали пасивна нагласа, в частност на „безразличие към света“ (ранното християнство, квакерството), докато източни космоцентрични религии са довели до активно действане в света (джайнизма в Индия). За да отчете вариациите в нагласата към света, Вебер привлича в обяснението като (отчасти) самостоятелни и други фактори: „пътищата на спасение“, „методика на спасението“, вида на желаното висше благо или спасение (Heil) и т.н. Тяхното изясняване спомага за уточняване на влиянието на религиозността върху социалното действие.
От „пътищата на спасение“ (или „средства за спасение“) Вебер посочва една основна противоположност с оглед на влиянието върху начина на живот: спасение, раздавано от индивиди или от институция във вид на тайнства, и спасение, постигано лично посредством „свети дела“ – Werkheiligkeit. Вторият тип упражнява по-съществено въздействие върху начина на живот на индивида по посока на методичност, макар при известни условия и тайнства като изповедта и покаянието да са били твърде мощно средство за оформяне на живота на лаиците. А спасението чрез „свети дела“ не винаги има еднозначни въздействия върху начина на живот. Възможно е в този случай животът да се схване като поредица от несвързани една с друга отделни добри и лоши постъпки, които да се вписват под формата на актив и пасив във валидната за спасението „сметка“ и евентуално отрицателно „салдо“ да се компенсира посредством раздавана чрез тайнства Божия милост. Така е напр. при католицизма, православното християнство, зороастризма и юдаизма. От значение за оформянето на начина на живот е и какъв точно вид „свети дела“ се изискват като предпоставка за спасението: военни подвизи, както в исляма, социални постижения, или нещо друго. От значение е също дали като път на спасение ще се предпочете етическата вяра или знанието (специфично религиозно знание – гносис). Във всяка религия двата пътя на спасение, т.е. техните носители, се борят за надмощие и победилият деградира другия като непълноценен.
Както посочва Вебер, в една и съща религиозност могат да съществуват едновременно различни пътища на спасение, а също да се предлагат различни религиозни блага – едни за лаици, други за „виртуози“ на религиозността (както той нарича религиозно надарените натури); едни за „интелектуалци“, на които се дължи оформянето на езотерични учения и етики и сублимирането на божието благо в „спасение“, а други – за масите. Например в индуизма съществува избор между прераждане в по-висша каста, пребиваване в нещо като „Рай“, прекъсване на колелото на преражданията и изпадане в блаженството на нирвана. Често се среща и „органично“ релативиране на етиката, т.е. заменяне на универсалната етика със специфични етически изисквания към различните съсловия, касти, професии.
Създаването на цялостен, единен, постоянен начин на живот изисква нещо повече от „святи дела“, а именно: специална методика на спасението. Последната е резултат от стремежа за постоянно притежание на Божията милост и стои в тясна зависимост с представите за божеството и типа на висшето благо. Вебер говори и за психически хабитус, т.е. за душевната нагласа на стремящия се към Бога – това може да бъде например оргиастичен или апатичен екстаз. Прогресът в методиката на спасението се състои и преминаването от преходни, нетрайни форми на контакт с божественото (обсебеност от Бога в резултат на оргиастично опиянение) към форми на трайна увереност в притежанието на Божията милост, които водят до планомерност и методичност на начина на живот, разбира се, с оглед на религиозната цел.
Има две основни методики на спасението: аскеза и мистика. Във формулировката на Вебер (която се различава от обичайната употреба на понятията) аскезата представлява способ за осигуряване на увереност в спасението (притежанието на Божията милост) посредством активно етическо действие за оформяне на света. При последователното ѝ провеждане човек се усеща като „инструмент“ в ръцете на мощен, издигнат над света Бог и налага на света неговите заповеди и изисквания. Затова аскезата развива практически рационализъм, усилва социално организиращата дейност, води до рационално опредметяване на света, т.е. до схващането му като подлежащ на манипулиране материал. Мистиката се дефинира като постигане на милостта на Бога не чрез активно действане, а чрез специфично състояние на вместване на Бога в себе си, „единение с Бог“ – unio mystica“. Подобна методика на спасението особено добре се съвместява с иманентистката концепция за Бога, която намалява дистанцията и допуска интимност с Бога. Психическият хабитус на подобно осигуряване на спасението е едно пасивно и съзерцателно състояние и в резултат от това – свеждане на действието до минимум, намаляване на социално-организиращия потенциал, включително на способността за създаване на строга йерократична организация.
Както изтъква Вебер, нито аскезата, нито мистиката водят до „утвърждаване на света“, а и двете създават нагласа на „отхвърляне на света“. За последователната аскеза е характерна активна нагласа на „оформяне на света“, а за последователната мистика – пасивно отношение на „безразличие към света“. С цел да определи и съдържателно специфичната нагласа към света, създавана от различните методики на спасението, Вебер въвежда като допълнителна модалност „мястото на спасението“: „в света“ и „извън света“. При последното в стремежа си към спасение човек разкъсва връзките, които го свързват с имущество, професия, брак и семейство, политически и социални общности. Според логиката на анализите крайни противоположности по критерия активност/пасивност в поведението, който най-вече интересува Вебер, са „оставащата в света аскеза“ и „бягащата от света мистика“. Най-далеч в радикалното отхвърляне на света пък стигат „отхвърлящата света аскеза“ и отново „бягащата от света мистика“.
„Оставащият в света“ (innerweltlich) аскет доказва избраността си за спасение „в“ света и „посредством“ действане за неговото преобразуване според Божията воля. Тази нагласа към света Вебер нарича „овладяване на света“ (протестантството).
„Бягащият от света“ (weltflüchtig) мистик доказва своя дух „извън“ света (като скъсва всякакви връзки с него) и се отказва от действане. При последователно провеждане на мистичното единение с Бога престава не само всякакво действие, но дори и мисленето, което се заменя от разтваряне в Бог. Тази нагласа Вебер нарича радикално „бягство от света“ (будизмът).
Противоположността по отношение на активизма на действането се смекчава, но не изчезва и при останалите два типа.
„Отхвърлящият света“ (weltablehnend) аскет се доказва в действане, но „против“ света – като води активна борба с неговите изкушения. Действието му е сведено до сдържане и преодоляване на греховното в себе си. Подобна нагласа, която може да се определи като „преодоляване на света“, е присъща например на средновековното монашество.
„Оставащият в света“ (innerweltlich) мистик, макар да не къса връзките си със света, не действа активно за неговото преобразуване в съответствие с Божията воля, а се приспособява към неговия ред и прави „каквото подобава“. Вярно е, че той действа, например в професия, но това за него е външно и несъществено спрямо интереса за спасение. Затова действието му е специфично отслабено („пречупено“) и той живее един вид „инкогнито“ в света, като се стреми да опази чистотата на вярата си. Подобна нагласа на „приспособяване към света“ е характерна за таоизма, а на Запад за мистиката на Таулер.
За Вебер изграждането на терминологични системи и типологии не е самоцел, а служи за сравнителен анализ на Западната (предноазиатско-европейска) и Източната (азиатска) религиозно културна традиция. Както вече се изтъкна, теократичната картина на света и аскезата като път на спасение са характерни повече за Запада, а космоцентризмът и съзерцателната мистика са предпочетени в източните религии на интелектуалци. Само на Запад – в протестантството, аскезата е насочена „вътре в света“, т.е. интересът за спасение води пряко към активно действане в него. Именно тази аскеза е създала специфичния дух на трезво рационално „овладяване на света и себе си“ и произтичащото оттук манипулиране на природата и опредметяване на социалните отношения, които са отличителен белег на модерното западно светоусещане и отнасяне към света. Нейно творение е „човекът на професията“, впрегнат в рационално-методичен труд, отначало за да се увери, че притежава Божията милост, а впоследствие като самоцел и за печалба…
Социология на религията
Религиозната етика и „света“
Напрежението между религиозната „етика на убежденията“ и света • Религиозно осъждане на лихварството • Напрежение между религиозно-етическото и икономическото рационализиране на живота • Религиозна акосмична любов и политическо насилие • Променящото се отношение на християнството към държавата • „Органическа“ професионална етика • Религиозност и сексуалност • Етика на братството и изкуството
Колкото по-систематична е религиозността на спасението и колкото повече тя е вътрешно усвоена като „етика на убежденията“, толкова по-дълбоко напрежение съдържа по отношение на реалностите на света. Докато религиозността е просто ритуалистична или религиозност на Закона, това напрежение се проявява по по-малко принципен начин. В тази форма тя въздейства по същество подобно на магическата етика. Общо казано това означава, че тя придава на възприетите от нея конвенции ненакърнима святост, понеже и тук общността от привържениците на Бога е заинтересувана от избягване на Божия гняв, значи от наказване за престъпване на нормите. Когато една заповед веднъж придобие значение на божествен ред, тя се издига над кръга на променливите конвенции в ранг на святост. Сега, както редът в света е установен открай време и ще е в сила завинаги, тя може да бъде само интерпретирана, а не променяна, освен ако самият Бог не даде чрез откровение нова заповед. Както символизмът въздейства стереотипиращо върху определени елементи на културата, а магическите табуистични предписания върху конкретни видове отношения към хора и блага, така въздейства и религията на този стадий върху цялата област на правния ред и конвенциите. Свещените книги както на индийците, така и на исляма, на парсите и на юдеите, а също класическите книги на китайците, третират изцяло по еднакъв начин церемониалните и ритуалните норми и правните предписания. Правото е „свещено“ право. Господството на религиозно стереотипирано право създава една от най-важните пречки за рационализирането на правния ред, а оттам и на стопанството. От друга страна, пробивът в стереотипираните магически или ритуални норми от етическото пророчество може да доведе до дълбоки – внезапни или постепенни – революции и на всекидневния ред на живота, и в частност на стопанството. И в двете посоки, разбира се, силата на религията има своите ограничения. Съвсем не навсякъде, където тя върви ръка за ръка с преобразуването, непременно тя е движещият елемент. В частност тя никъде не налага икономически състояния, ако в съществуващите условия и разположение на интереси не съществуват най-малкото възможности и често твърде интензивни подтици. И тук нейната конкурираща сила е ограничена от мощни икономически интереси. Не може да се даде обща формула за относителната тежест на различните компоненти на развитието и за начина на тяхното „нагаждане“ един към друг. Потребностите на икономическия живот налагат себе си или чрез претълкуване на свещените заповеди, или чрез тяхно- то казуистично мотивирано заобикаляне, а понякога и чрез просто практическото им отстраняване при упражняване на налагащото покаяние и раздаващо Божия милост духовно правосъдие. Така напр. в католическата църква едно толкова важно предписание като забраната на лихвата било напълно елиминирано също in foro conscientiae[1] по начин, който скоро ще бъде изяснен, без при това то да бъде изрично отменено – което би било невъзможно. Също така забраненият „onanismus matrimonialis“[2] (т.нар. система на две деца) трябвало да бъде заобиколен. В резултат от естествено често срещащата се многозначност или мълчание на религиозните норми по повод на нови проблеми и техните практики се стига до едновременното съществуване на абсолютно непоколебими стереотипи от една страна, и на изключително голям произвол и пълна непредвидимост на действително валидното, от друга страна. Едва ли може да се изясни какво конкретно от ислямския шериат е в сила и днес в практиката, а същото се отнася за всяко свещено право и за морални заповеди, които имат формален ритуалистично-казуистичен характер, и най- вече за юдейския Закон. Принципното систематизиране на религиозното „трябва“ в „етика на убежденията“ създава съществено променена ситуация. Етиката на убежденията разрушава стереотипирането на отделните норми в полза на цялостно „смислово“ отнасяне на начина на живот към религиозната цел на спасението. Тя не познава „свещено право“, а „свята нагласа“ (heilige Gesinnung), която според ситуацията може да одобри различни максими на поведение, и следователно е твърде пластична и способна да се приспособява. Вместо стереотипиращо, „етиката на убежденията“ може да въздейства революционизиращо отвътре навън, според посоката на начина на живот, който създава. Но за сметка на тази си способност тя създава по-остри и вътрешно психически (verinnerlicht) проблеми. Вътрешното напрежение между религиозния постулат и реалностите на света в действителност се повишава, а не се понижава. На мястото на чисто външния баланс, постулиран от теодицеята, с увеличаващото се систематизиране и рационализиране на социалните отношения и техните съдържания идват конфликтите на развиващите се по собствена закономерност отделни сфери на живота (Lebenssphären) с религиозния постулат; тези конфликти превръщат „света“ в проблем толкова повече, колкото по-интензивна е религиозната потребност. Ще изясним този проблем отначало в главните пунктове на конфликта.
Религиозната етика се намесва в различно дълбоко в сферата на социалния ред. Тук от решаващо значение са не само различната обвързаност с магия и ритуализъм и разликите в религиозността, а преди всичко нейното принципно отношение към света изобщо. Колкото по-систематично рационално светът се оформя в един космос в съответствие с религиозни гледни точки, толкова по-принципно може да нарасне етическото напрежение между религиозната етика и сферите на света (innerweltliche Ordnungen), и то толкова повече, колкото повече тези сфери на свой ред се систематизират според свои собствени закономерности. Възниква отхвърлящата света религиозна етика, която за разлика от свещеното право не води до стерео- типиране. Тъкмо напрежението, което тя привнася в отношенията към света, е силен динамичен момент на развитието.
Доколкото религиозната етика се захваща за общите добродетели на живота, тези не се нуждаят от специално изясняване. Отношенията в семейството, както и честността, надеждността, зачитането на чуждия живот и имущество, включително на чуждите жени, се разбират от само себе си. Но акцентът върху различните добродетели е характерно различен. Така изключително силното утвърждаване на семейния пиетет в конфуцианството, магически мотивирано със значението на духовете на предците, на практика старателно се поддържа от една патримониална и патримониално-бюрократична организация на политическото господство. Според едно изказване на Конфуций, „неподчинението е по-лошо от склонността към подлост“, и затова подчинението на семейните авторитети трябвало да бъде белег и за обществени и политически качества, както също е изрично заявено. Полярно противоположно на конфуцианството е разрушаването на всички семейни връзки от по-радикалната форма на организираната в общини религиозност: който не може да мрази баща си, не може да бъде последовател на Иисус. Или да вземем за пример по-строгото задължение за казване на истината в индийската и зороастрий- ската етика в сравнение с десетте юдейско-християнски Божи заповеди (Декалога), ограничаващи това задължение до свидетелстване пред съда, и да сравним това с пълното изместване на заден план на задължението за честност пред правилата за церемониално благоприличие в съсловната етика на конфуцианската китайска бюрокрация. Можем също така да сравним дължащата се първоначално на антиоргиастичното отношение на Заратустра забрана за измъчване на животните с отиващата много по-далеч и основана върху анимистични представи (за бродене на душите) абсолютна забрана за умъртвяване на всякакво живо същество (ахимза) при всяка специфично индийска религиозност, за разлика от почти всички други.
Съдържанието на коя да е надхвърляща отделни магически предписания и семеен пиетет религиозна етика отначало е обусловено от два прости мотива, които ръководят всекидневното поведение извън семейството – справедлив талион[3] за нарушителите и братска помощ в критичен момент между приятелите съседи. И двата мотива почиват върху идеята за отплата: нарушителят „заслужава“ наказанието и изпълнението му смекчава гнева, съседът пък заслужено получава помощта при спешна нужда. Принципът, че на злото се отвръща със зло, се разбира от само себе си в китайската, ведическата и зороастрийската етика, а също за юдеите чак до времето след Плена. Приема се, че всеки обществен ред почива върху справедливо отплащане и затова приспособяващата се към света етика на Конфуций направо отхвърля отчасти мистически, отчасти социално-утилитарно мотивираната идея за любов към врага като противоречаща на държавния резон. Както изтъква Майнхолд, юдейската етика след Плена възприема посочената идея също само в смисъл на още по-голямо благородно засрамване на врага чрез проява на добрина към него, и преди всичко с важната уговорка, която прави и християнството: че отмъщението е Божие дело, и че Бог ще го уреди толкова по-сигурно, колкото повече човек се въздържа от него. Към социалните обединения на рода, на кръвните братя и на племето, като място на дълг за помощ в случай на нужда между участниците се прибавя верската община. По-скоро в това тя замества роднинството: който не може да напусне майка и баща, не може да бъде последовател на Иисус и в този смисъл трябва да се разбират думите му, че е дошъл да донесе не мир, а меч. Оттук по-късно се развива заповедта за „братство“, която е присъща не на всяка изграждаща общини религиозност, но е характерна най-вече за нея, понеже провежда най-радикално еманципацията от политическите обединения. В ранното християнство, напр. по времето на Климент Александрийски[4], братството действа в пълен размер само в кръга на събратята по вяра, а навън – само с уговорки. Както видяхме, братската помощ при нужда произхожда от съседската, социална общност. Най-близко живеещият помага на съседа, понеже и той може някога да се нуждае от неговата помощ. Едва при силно размесване между политическите и етническите общности и отделянето на боговете като универсални сили от политическото обединение, се стига до възможността за универсализъм на любовта. По отношение на чуждата религи- озност тази възможност е затруднена твърде много от появата на конкуренция между разни изграждащи общини религии и от изискването за единственост на собствения бог. Според будисткото предание джайнистките монаси се удивлявали, че Буда забранил на своите ученици да дават храна и на тях.
Както обичаите за работа по молба на съсед и помощ в беда в ситуация на икономическо диференциране били пренесени и върху отношения между различните социални слоеве, така и в религиозната етика твърде рано се извършило нещо подобно. Певецът и магьосникът са най-старите отделени от обработката на земята „професии“ и живеят от щедростта на богатите. През всички епохи те ги възхваляват, а проклинат скъперниците. Както ще видим по-нататък, в натурално стопански отношения признак на знатност е не богатството само по себе си, а щедрият и гостоприемен начин на живот. Оттук милостинята е универсален и основен елемент също на всяка етическа религиозност. Етическата религиозност обръща този мотив по друг начин. Още от Иисус милосърдието към бедния понякога се е мотивирало с принципа на отплатата (Vergeltung) в смисъл, че тъкмо невъзможността за отплата от страна на бедните в земния живот прави толкова по-си- гурно възнаграждаването на благодетеля в отвъдния от Бог. Към това се добавя принципът на солидарност между събратята по вяра, който при определени обстоятелства създава братство, граничещо с „комунизма на любовта“. Даването на милостиня в исляма принадлежи към петте абсолютни заповеди за принадлежност към вярата, а в ранния индуизъм, също както при Конфуций и в ранния юдаизъм милостинята е еталонът за „добро дело“. В ранния будизъм милостинята първоначално представлява единственото дело на благочестивите лаици, което наистина е от значение, а в античното християнство се е домогнала почти до достойнството на тайнство (дори по времето на Августин вярата без милостиня се считала за неистинска). Лишеният от средства ислямски боец на вярата, будисткият монах, бедните събратя по вяра в ранното християнство (поне в общината в Йерусалим), а така също пророците, апостолите и често също свещениците в религиите на спасението, зависят от милостиня, а в ранното християнство и по-късно в сектите чак до общините на квакерите възможността за милостиня и спешна помощ като един вид религиозна взаимопомощ, е един от главните икономически моменти за разпространението и спойката на религиозните общини. Затова веднага след като една създаваща верски общини религиозност загуби този свой характер, милостинята също загубва значение и се механизира ритуалистично. Все пак принципно тя продължава да съществува. В християнството въпреки това развитие милостинята се приема като така абсолютно необходима за блаженството на един богаташ, че бедните се смятат за особено и необходимо „съсловие“ в рамките на църквата. По подобен начин болните, вдовиците и сираците много често се срещат като религиозно ценни обекти за етическото действие. Помощта в беда, естествено, се разпространила далеч отвъд милостинята. Човек очаква безвъзмезден кредит в беда, а при нещастие очаква осигуряване на своите деца от приятел и съсед, а оттук и от събрат по вяра, и дори заемащите мястото на сектите секуларизирани сдружения в Америка често предявяват тези изисквания. Това се очаква специално от щедростта на богатите и от собствените управляващи. В определени граници щаденето и добрината към собствените подчинени е един добре схванат интерес на притежателя на властта понеже, при липсата на рационални средства за контрол, неговата сигурност и доходи зависят до голяма степен от тяхната доброжелателност и привързаност. От друга страна за всеки безимотен и специално за свещения певец, възможността да намери защита и помощ в беда у един могъщ човек, се превръща в подтик да го търси и да хвали неговата доброта. Навсякъде, където патриархални властови отношения обуславят социалното деление, а това е особено характерно за Изтока, вече чрез самото си захващане за тази фактически съществуваща ситуация пророческите религии могли да създадат един вид „защита на слабите“: жени, деца, роби. Примери са Мойсеевото и ислямското пророчество. По-късно това се разпростира и върху класовите отношения. В отношенията между по-малко силните съседи цари безскрупулно експлоатиране на типичното за предкапиталистическото време класово положение, а именно безогледно заробване за дълг и увеличаване на собствената земя (двете са почти идентични), възползване от по-голямата покупателна сила, за да се закупят потребителски стоки с цел спекулативно да се експлоатира бедственото положение на другите хора, което е нарушаване на солидарността, срещащо остро социално неодобрение, а оттук и религиозно осъждане. От друга страна, старата воинска аристокрация презира издигналите се чрез печалба като „парвеню“. Затова навсякъде този вид „скъперничество“ се осъжда от религията, както в индийските правни книги, така и в ранното християнство и в исляма. То се осъжда и от юдаизма с характерния институт на годината, през която в полза на събратята по вяра се опрощават дългове и се освобождават роби, откъдето по-късно теологическата последователност и извършената от една чисто градска религиозност грешка в разбирането, конструирали института на „шабат годината“[5]. Етическото систематизиране във вътрешна нагласа извежда от разгледаните отделни изисквания специфично религиозния етос на любов (Liebesgesinnung) – „милосърдието“.
В икономическата област осъждането на лихвата се повтаря в почти всички етически регламентации на живота като следствие от този централен етос. Като оставим настрана протестантството, осъждането на лихвата липсва само там, където религиозната етика се превърнала в чисто приспособяване към света, както е при конфуцианството, а също в ранновавилонската етика и в етиките на античното Средиземноморие, където градското бюргерство и особено пребиваващата в града и заинтересувана от търговията аристокрация спънали развитието на една обхватна благотворителна етика изобщо. В индийските религиозни правни книги вземането на лихва се гледа неодобрително най-малкото за двете най-висши касти. При юдеите забраната на лихвата е в пълна сила сред съплеменници, а в исляма и в ранното християнство отначало само сред събратята по вяра. В християнството забраната на лихвата вероятно не е изначална. Иисус мотивира предписанието да се дава в заем и на бедните с това, че Бог няма да възнагради там, където човек дава в заем без да поема риск. От това място една грешка в четенето и превода създала забраната на лихвата (в превода на народен латински станало „nihil inde sperantes“[6]). Първоначалната причина за отхвърлянето на лихвата се корени изцяло в положението, че отначало заем се давал по молба за помощ при бедствие, което правело лихвата „между братя“ да изглежда като нарушение на задължението за помощ при беда. Някои други мотиви са послужили за изостряне на забраната на лихвата в християнството, и то при съвсем други обстоятелства. Тази забрана не се дължала на отсъствието на лихва върху капитал вследствие на общите условия на нату- ралното стопанство, чието „отражение“ (според историкоматериалистическия шаблон) забраната трябва да представлява. Виждаме, че тъкмо обратно на това християнската църква и нейните служители, включително папата, без да се замислят сами вземали лихва и търпели лихварството през Ранното средновековие, т.е. именно в епохата на натуралното стопанство, и че почти едновременно с развитието на истински капиталистически форми на размяна и специално на капитал, влаган в задморска търговия, възникнало и непрекъснато се усилвало преследването на лихварството от църквата. Следователно става дума за принципна борба на етическото с икономическото рационализиране на стопанството. Както беше посочено, едва през XIX в. църквата трябвало по изяснения вече начин да отстрани забраната върху лихвата, съобразявайки се с непроменимите реалности.
Собствено религиозната причина за антипатията към лихвата била по-дълбока и била свързана с позицията на религиозната етика към собствената закономерност на рационалната делова (geschäftlich), преследваща печалба дейност, разбирана като самоценност. В изначалните религии, и то тъкмо в онези, които особено положително оценяват притежанието на богатство само по себе си, всяка чисто пазарна печалба се оценява почти изцяло неблагоприятно. И това се наблюдава не само при господството на натурално стопанство и под влиянието на воинската аристокрация. А се наблюдава тъкмо при относително развита пазарна размяна и в съзнателен протест срещу нея. Всяко икономическо рационализиране на печалбата чрез пазарна размяна води на първо място до разклащане на традицията, върху която почива авторитетът на свещеното право изобщо…
[1] In foro conscientiae (лат.) – пред съда на съвестта.
[2] Оnanismus matrimonialis (лат.) – отбягваща зачеване сексуалност в брака, известна и като „система на две деца“.
[3] Талион – принцип в робовладелското и раннофеодалното право да се определя наказание, равно на вината („око за око, зъб за зъб“).
[4] Климент Александрийски (ок.150–ок.215 г.) – гръцки теолог и църковен автор. Изминава пътя от платонизма до християнството и се опитва да примири християнството с гръцката философия. През Късната античност, а и по-късно на Изток има голям престиж, но през Средновековието не е преведен на латински език.
[5] Сейзахтия („седмата година“ или „шабат година“) – у древните юдеи според Тората (Свещения закон) е година, в която земята трябва да почива от обработване, по аналогия със съботата като почивен ден. Освен това в Десетокнижието се съдържа постановлението, че всяка седма година дълговете трябва да бъдат опрощавани, а заробените да бъдат освобождавани.
[6] Mutuum date nihil inde sperantes (лат.) – да се дава в заем и без надеждата, че ще бъде върнат.